ΔΥΤΙΚΗ ΑΤΤΙΚΗ – ΓΑΛΑΞΙΑΣ 2-1

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Δ. ΑΤΤΙΚΗ–ΓΑΛΑΞΙΑΣ

2 - 1

Πρεμιέρα στη δεύτερη φάση του πρωταθλήματος με τα πλέι – οφ προβιβασμού στην μεγάλη κατηγορία, με μια σπουδαίας σημασίας νίκη για την ομάδα της Δυτικής Αττικής. Η επικράτηση αυτή των γηπεδούχων ήρθε μετά από έναν συναρπαστικό αγώνα με την φορμαρισμένη και πολύ δυνατή ομάδα του Γαλαξία, με πολλές συγκινήσεις, πάθος, εναλλαγές στο σκορ και όμορφο θέαμα και από τους δυο αντιπάλους. Στην εξέλιξη της συνάντησης έπαιξε καθοριστικό ρόλο η ατυχία που έπληξε τους φιλοξενούμενους τόσο αγωνιστικά όσο κυρίως ψυχολογικά, όταν στην προθέρμανση ο βασικός τερματοφύλακας της ομάδας από το Αιγάλεω τραυματίστηκε, με αποτέλεσμα να τον αντικαταστήσει ως υπηρεσιακός ” κίπερ” ο Κορλοτσίδης. Παρά την ψυχρολουσία πριν το πρώτο σφύριγμα της έναρξης από το διαιτητή του αγώνα, οι παίκτες του Γαλαξία μπήκαν πιο δυνατά στο πρώτο δεκαπεντάλεπτο και βρέθηκαν να προηγούνται με τον πολυσύνθετο επιθετικό τους Σταύρο Παπαδόπουλο στο 15ο λεπτό. Η συνέχεια όμως ανήκε στους ποδοσφαιριστές του Χρήστου Γεωργόπουλου, οι οποίοι ανέβασαν σταδιακά την απόδοση τους, έφεραν το παιχνίδι στα ίσια πολύ νωρίς ( ένα λεπτό αργότερα από το 0-1) και με κινητήριους άξονες τους τεχνίτες Γεωργόπουλο Χρ., Χωριανόπουλο, με στιβαρή και σταθερή μεσοαμυντική και αμυντική γραμμή, ηγέτη και σκόρερ τον mvp Κάτσο, πίεσαν ακόμα περισσότερο την εστία των φιλοξενούμενων και με αντεπίθεση διαρκείας, πήραν το υπερπολύτιμο τρίποντο και ξεκίνησαν με το δεξί τις υποχρεώσεις τους σ’αυτή την απαιτητική τελευταία στροφή του πρωταθλήματος.

Πολυτιμότερος παίκτης του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Κάτσος από τους νικητές, ο οποίος ήταν – κυριολεκτικά- πανταχού παρών τόσο δημιουργικά όσο και εκτελεστικά.

Το φίλμ του αγώνα:

15′ – ΓΚΟΛ!! ( 0-1) μετά από εκτέλεση φάουλ σχεδόν από τη γραμμή του κέντρου από τον Ψωμά, έφερε την μπάλα μεταξύ πέναλτι και μικρής περιοχής των γηπεδούχων και ο Παπαδόπουλος πήδηξε ψηλότερα από όλους και με καλοζυγισμένη κεφαλιά, έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του ανήμπορου να αντιδράσει Κωνσταντακόπουλου. Από νωρίς η σπουδαία αυτή αναμέτρηση παίρνει ” φωτιά”.

16΄- ΓΚΟΛ!! ( 1-1) δεν πρόλαβαν οι φιλοξενούμενοι να χαρούν το προβάδισμα, καθώς στο αμέσως επόμενο λεπτό μετά από επικίνδυνη συρτή σέντρα στην μεγάλη περιοχή του Γαλαξία, οι αμυντικοί δεν κατάφεραν να απομακρύνουν την μπάλα με ασφάλεια, έτσι αυτή έφθασε στον Κάτσο, ο οποίος δεν συγχώρεσε την στιγμιαία αυτή αδράνεια και έστειλε με πλασέ την μπάλα στο βάθος της εστίας του τερματοφύλακα Κορλοτσίδη.

25′ – Καλή στιγμή για την Δυτική Αττική, όταν ο Σαββάκης απέφυγε τον προσωπικό του αντίπαλο και έπιασε το δυνατό σουτ, με την μπάλα να κατευθύνεται στην εστία και τον Κορλοτσίδη να εκτινάσσεται εντυπωσιακά και να παραχωρεί κόρνερ.

30′ – Έξυπνη και γρήγορη εκτέλεση πλαγίου από τον Γεωργόπουλο Χρ., τροφοδότησε τον Βανικιώτη, ο οποίος από αριστερά έκανε την σέντρα, ο Σαββάκης οριζοντιώθηκε κυριολεκτικά και με ανάποδο ψαλιδάκι, έστειλε την μπάλα να περάσει ελάχιστα έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Γαλαξία.

34′ Σπουδαία ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους, όταν σε υπέροχη κάθετη μπαλιά στον αεικίνητο Παπαδόπουλο, αυτός βρέθηκε σε καλή θέση, πλάσαρε με τον τερματοφύλακα Κωνσταντακόπουλο να απομακρύνει σωτήρια με τα πόδια, αλλά χωρίς να ολοκληρώνει την απόκρουση και την μπάλα να περνάει μπροστά από αμυντικούς και επιθετικούς και κανείς να μην κάνει την προβολή.

42′ – Σέντρα του Κυριαζή από δεξιά, πέρασε την μπάλα στο δεύτερο δοκάρι στον Αποστολόπουλο, προβολή από τον τελευταίο αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

46′ – Ωραία κάθετη μπαλιά από τον Κρασσά στον Αποστολόπουλο, αυτός μπήκε στην μεγάλη περιοχή και το σουτ που έπιασε έκοψε αρχικά ο Μίχας και στην συνέχεια ολοκλήρωσε την απομάκρυνση ο Δημήτρης Μάνεσης.

56′ – Λανθασμένη απομάκρυνση του Μιχαήλ των φιλοξενούμενων, έδωσε πάσα ουσιαστικά στον επιθετικό της Δυτικής Αττικής Σαββάκη, το πλασέ του τελευταίου πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

70′ – ΓΚΟΛ!! ( 2-1) μετά από νέα αδράνεια της αμυντικής γραμμής του Γαλαξία και ασθενή απομάκρυνση της μπάλας, ο Κάτσος την έκλεψε, μπήκε από αριστερά και πλάγια και με ψύχραιμο πλασέ, νίκησε τον Κορλοτσίδη και έβαλε την ομάδα του σε θέση οδηγού.

80′ – Καλή στιγμή για το 3-1, όταν ο Κουλιάμπης μπήκε ταχύτατα και με δύναμη εντός μεγάλης περιοχής, γύρισε την μπάλα στον Σαββάκη, αυτός χωρίς να καθυστερήσει έκανε το πλασέ στην κίνηση, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι.

85′ – Καλή ευκαιρία για την ισοφάριση, όταν ο πανταχού παρών στον αγωνιστικό χώρο Μάνεσης Δ., τροφοδότησε με ωραία κεφαλιά τον Καραγιάννη, αυτός από θέση πλάγια και αριστερά της μεγάλης περιοχής των γηπεδούχων, επιχείρησε το δυνατό αλλά άστοχο σουτ.

90′ – Τελευταία προσπάθεια για το πολύτιμο 2-2, όταν σε γέμισμα του Ψωμά μέσα στην μεγάλη περιοχή, ο αμυντικός Μπαλαδήμας έδιωξε με κεφαλιά, με την μπάλα να μην απομακρύνεται από την μεγάλη περιοχή και τον Σταύρο Παπαδόπουλο να κάνει το καλό κοντρόλ και να σουτάρει απευθείας, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατήρι και πέρασε άουτ.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΟΜΑΔΩΝ:

ΔΥΤΙΚΗ ΑΤΤΙΚΗ: ΚΩΝΣΤΑΝΤΑΚΟΠΟΥΛΟΣ, ΚΑΤΣΟΣ, ΜΠΑΛΑΔΗΜΑΣ, ΧΩΡΙΑΝΟΠΟΥΛΟΣ, ΜΑΤΖΟΥΡΑΤΟΣ, ΒΑΝΙΚΙΩΤΗΣ, ΚΥΡΙΑΖΗΣ, ΑΠΟΣΤΟΛΟΠΟΥΛΟΣ, ΣΑΒΒΑΚΗΣ, ΓΕΩΡΓΟΠΟΥΛΟΣ Χ., ΚΡΑΣΣΑΣ ( ΚΟΥΛΙΑΜΠΗΣ, ΜΩΡΑΙΤΗΣ, ΑΝΑΣΤΑΣΟΠΟΥΛΟΣ, ΠΑΤΟΥΝΑΣ, ΚΩΣΤΑΚΗΣ, ΓΕΩΡΓΟΠΟΥΛΟΣ Ε.).

ΓΑΛΑΞΙΑΣ: ΚΟΡΛΟΤΣΙΔΗΣ, ΜΙΧΑΣ, ΜΑΝΕΣΗΣ ΑΓΓ. ΠΑΤΣΟΝΙΚΟΛΗΣ, ΑΞΙΩΤΗΣ, ΨΩΜΑΣ, ΜΑΝΕΣΗΣ Δ., ΔΗΜΑΣ, ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ, ΣΑΡΡΗΣ, ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ( ΠΑΠΑΔΑΚΗΣ, ΜΙΧΑΗΛ, ΜΗΤΡΟΚΑΝΕΛΛΟΣ, ΜΠΑΛΑΣΗΣ, ΜΑΝΕΣΗΣ ΑΡ.).

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΡΩΤΑΓΩNΙΣΤΩΝ:

ΓΕΩΡΓΟΠΟΥΛΟΣ ( ΔΥΤΙΚΗ ΑΤΤΙΚΗ): ” Σήμερα ξεκινήσαμε με το δεξί, μετά από μια ωραία εμφάνιση. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου, συγχαρητήρια και στην αντίπαλη ομάδα. Καλή συνέχεια και καλές γιορτές.”

ΚΟΡΛΟΤΣΙΔΗΣ ( ΓΑΛΑΞΙΑΣ):

Παιχνίδι που φαινομενικά στην αρχή ήταν δικό μας, μπήκαμε πολύ δυνατά. Στην συνέχεια μας επηρέασε λίγο η ζέστη, επαναπαυτήκαμε με το γρήγορο γκολ, γύρισε το παιχνίδι και έπεσε η ψυχολογία . Είχαμε και αναγκαστική αλλαγή τερματοφύλακα, αυτό επηρέασε πάρα πολύ την ομάδα που ο καλός μας τερματοφύλακας δεν έπαιξε και αναγκαστικά έπαιξα εγώ τέρμα και όταν ένα παιχνίδι ξεκινάει τόσο στραβά, δυστυχώς ψυχολογικά δεν μπορέσαμε να το γυρίσουμε. Αυτό πιστεύω ήταν σήμερα, ψυχολογία τίποτε άλλο, οι ομάδες ήταν ίδιες, δεν νομίζω ότι ήταν καλύτεροι οι αντίπαλοι. Καλό Πάσχα σε όλους στην ομάδα και στους αντιπάλους.