Δ.Σ.ΑΘΗΝΩΝ – ΤΟΞΟΤΗΣ ΠΕΥΚΗΣ

Details

16/01/2016 15:30 LEAGUE A 2015-16 40'

Σε έναν αγώνα μεταξύ του ΔΣΑ και του Τοξότη Πεύκης, ο τελευταίος κατάφερε και απέσπασε μια δύσκολη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 61 – 67.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man και από την αρχή έβγαλαν ενέργεια και στις δύο πλευρές του γηπέδου. Και οι δύο ομάδες επέλεξαν κυρίως οργανωμένες επιθέσεις αλλά με τον ΔΣΑ να έχει μεγαλύτερη υπομονή, καλύτερες επιλογές και με επιθετική αιχμή των Παπαδάκο Λ. πήρε μια διαφορά 5 πόντων στα πρώτα πέντε λεπτά. Στο δεύτερο μισό της περιόδου ο Τοξότης έδειξε μεγαλύτερη υπομονή, σημάδεψε τους ψηλούς του και στο τελευταίο δίλεπτο γύρισε την άμυνα σε full press, αλλά με τον ΔΣΑ να διατηρεί το προβάδισμα και να κλείνει την περίοδο με σκορ 14 – 10.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο με το καλημέρα οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, εκτέλεσαν καλύτερα το full press, έβγαλαν άμυνες και με διαδοχικά τρίποντα του Φακίρη Μ. πέρασαν μπροστά στα πρώτα δυόμισι λεπτά με το σκορ στα μισά της περιόδου να είναι 23 – 26. Στο δεύτερο μισό το παιχνίδι κινήθηκε στο ίδιο τέμπο με τον Τοξότη να έχει εξαιρετικά ποσοστά σε σουτ τριών πόντων, αλλά με τον ΔΣΑ να παραμένει κοντά στο σκορ, να διατηρεί καθαρό μυαλό επιθετικά, με αποτέλεσμα να ξαναπάρει το προβάδισμα 2 λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου το οποίο έκλεισε με σκορ 37 – 35.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε στον ίδιο ρυθμό με τους φιλοξενούμενους μέσω του full press να προσπαθούν να οδηγήσουν τους γηπεδούχους σε βιαστικές επιθέσεις ή λάθη και γενικά να οδηγήσουν το παιχνίδι σε γρήγορο τέμπο. Παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν καθαρό μυαλό να σπάνε το press, να επιλέγουν οργανωμένες επιθέσεις και να κυριαρχώντας στα ριμπάουντ κυρίως με τη συνδρομή του Γουλανδρή Α., με αποτέλεσμα να πάρουν μια διαφορά 5 πόντων στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Ο Τοξότης αντέδρασε άμεσα και πάλι με διαδοχικά τρίποντα κατάφερε και ξαναπήρε το προβάδισμα τρία λεπτά πριν το τέλος με την περίοδο τελικά να κλείνει με σκορ 45–51.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι δεν άλλαξε σημαντικά, με τους παίκτες του ΔΣΑ όμως να αρχίζουν να δείχνουν σημάδια κόπωσης από το συνεχές press του Τοξότη, ο οποίος άρχισε να βρίσκει ρυθμό επιθετικά και να διατηρεί μια διαφορά 2–3 κατόχων στα πρώτα 5 λεπτά. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα ο Τοξότης συνέχισε να διευρύνει τη διαφορά η οποία έφτασε στους 10 πόντους, με τον ΔΣΑ όμως να συνεχίζει να δείχνει μαχητικότητα να κάνει ένα mini comeback, να μειώνει σε 4 πόντους δύο λεπτά πριν το τέλος αλλά τελικά με την ομάδα του Τοξότη να διατηρεί καθαρό μυαλό και το προβάδισμα και να παίρνει τελικά τη νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μιντζιάς Α. με 19 (2) και Παπαδάκος Λ. με 17, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Φακίρης Μ. με 17 (5) και Ασημάκης Ν. με 13 (3) πόντους αντίστοιχα.