ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΑ – OTE COSMOTE

Deree College & Pierce

Details

21/02/2018 20:15 ELITE LEAGUE A 2017-18 40'

Στο κυνήγι της κορυφής παρέμεινε η ομάδα των ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΠΕΤΡΕΛΑΙΩΝ μετά τη νίκη τους με 74-67 επί της ομάδα του OTE COSMOTE το βράδυ της Τετάρτης στο γήπεδο του DERΕΕ. Η ομάδα του Καλαφατάκη πήρε μια δίκαιη νίκη, απέδωσε όμορφο μπάσκετ, με την ομάδα του Κατσαΐτη  να αποδεικνύεται ωστόσο σκληρός αντίπαλος παρά τις πολλές απουσίες της με τους μόλις 7 παίκτες παρόντες.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπυ για 3 δεκάλεπτα, όσο δηλαδή κράτησαν οι δυνάμεις των παικτών του OTE COSMOTE. Με τους Κανλή και Τσαμπούρη να οργανώνουν και να σκοράρουν οι φιλοξενούμενοι ήταν κοντά στο σκορ στο 1ο δεκάλεπτο, όπου και οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ δυνατά και συγκεντρωμένα στο επιθετικό κομμάτι. Τα ΕΛΠΕ είχαν περισσότερες λύσεις και με τρίποντα των Κουτούζη και Παπουτσιδάκη πήρε κεφάλι στο σκορ με 23-19 στο 1ο δεκάλεπτο.

Η διαφορά άγγιξε τους 10 πόντους στην έναρξη της 2η περιόδου (28-19) με τον Κανλή να οδηγεί την αρχική αντεπίθεση της ομάδας του για το 28-26. Ο Μαρκάκης με 2 τρίποντα έφερε τη διαφορά στο +8 (34-26) με το τέλος του ημιχρόνου να βρίσκει τα ΕΛΠΕ στο +10 (40-30) και τον Τσαμπούρη φορτωμένο με 4 φάουλ.

Και όμως ο OTE COSMOTE δεν εγκατέλειψε την προσπάθεια και παρέμεινε κοντά στο σκορ μέχρι τα μέσα της 3ης περιόδου (43-36). Κάπου εκεί όμως οι δυνάμεις εγκατέλειψαν, τα ΕΛΠΕ βγάλανε περισσότερη ενέργεια, ο Κουτούζης συνέχισε το επιθετικό του κρεσέντο και η διαφορά πήρε διαστάσεις ασφαλείας (56-45 το δεκάλεπτο, 70-46 η μεγαλύτερη διαφορά). Το τελικό 74-67 ήρθε με τον ΟΤΕ να βγάζει πείσμα και τα ΕΛΠΕ να έχουν σημάδια χαλάρωσης.

Κορυφαίος του ματς ο Κουτούζης  με 25 πόντους και 2 efficiency. Ακολούθησαν οι Καρβέλας, Κατζέλης και Γκότσης. Οι Τσαμπούρης και Κανλής οι καλύτεροι για τον OTE COSMOTE.

Διαιτητές : Κονταράτος, Μαλανδρής.