ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΑ – UNION EUROBANK

Details

21/03/2018 22:00 ELITE LEAGUE A 2017-18 40'

Στον Αγώνα μεταξύ των ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΠΕΤΡΕΛΑΙΩΝ και της UNION EUROBANK, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 51 – 68.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2 – 3. Στο επιθετικό κομμάτι από την αρχή το παιχνίδι είχε γρήγορο ρυθμό, με γρήγορες επιθέσεις και τελικές επιλογές από τις δύο ομάδες αλλά με τα ποσοστά να είναι χαμηλά, το σκορ 4 – 7 στα πρώτα 5 λεπτά και η περίοδος με ένα run 7 – 0 της EUROBANK έκλεισε με σκορ 7 – 16. Στο 2ο Δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε σε φρενήρη ρυθμό, τα ΕΛΠΕ με 4 σερί assist βρήκαν λύσεις και έμειναν κοντά με το σκορ να είναι 22 – 24 στα μισά της περιόδου αλλά οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 26 – 27.

Στο 3ο Δεκάλεπτο η EUROBANK γύρισε σε άμυνα man, με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο, οι γηπεδούχοι με τρίποντο του Κουτούζη Π. πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά, με τις δύο ομάδες να ζεστάνονται από την γραμμή των 3 πόντων, να εναλλάσονται στο προβάδισμα και η περίοδος να κλείνει με σκορ 45 – 47. Στο τελευταίο Δεκάλεπτο με το καλημέρα με τρίποντο του Μυλωνά Ν. η EUROBANK πήρε προβάδισμα 2 κατοχών και αμέσως μετά με επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι του Θεοφανίδη Η. προβάδισμα 3 κατοχών, με τα ΕΛΠΕ να μένουν χωρίς καλάθι για 3 λεπτά και είδαν την διαφορά να ανεβαίνει σε διψήφια επίπεδα, την οποία η ομάδα της EUROBANK διατήρησε έως το τέλος με αποτέλεσμα να πάρει τελικά την Νίκη.

Διαιτητές: Χρηστίδης Π., Κοτσώνης Ν.