Details

16/01/2016 17:00 LEAGUE B1 2015-16 40'

ΕΥ2018202886
VETO SA121517852

Σε έναν αγώνα μεταξύ της ΕΥ και τις VETO SA(η οποία αγωνίστηκε με απουσίες), οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν μία άνετη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 86 – 52.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2–3. Στο επιθετικό κομμάτι η ΕΥ μπήκε με περισσότερη ενέργεια και συγκέντρωση στον αγωνιστικό χώρο με αποτέλεσμα να ξεκινήσει με ένα run 8–0 στα πρώτα δύο λεπτά και το σκορ να είναι 12–4 στο πρώτο μισό της περιόδου. Στο δεύτερο μισό το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο με κυρίως σετ επιθέσεις από τις δύο ομάδες αλλά με τους γηπεδούχους να έχουν πολύ καλύτερες επιλογές και ποσοστά με το σκορ περιόδου να είναι 20 – 12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο με το καλημέρα οι γηπεδούχοι ανέβασαν την διαφορά στους 12 πόντους με τους παίκτες της Veto να μην εκτελούν σωστά τη ζώνη στα πρώτα 2 λεπτά. Παρόλα αυτά η ΕΥ άρχισε να βασίζεται υπερβολικά σε σουτ τριών πόντων στην πορεία της περιόδου με αποτέλεσμα να έχει χαμηλά ποσοστά αλλά να διατηρεί μια διαφορά + 3 κατόχων κυρίως λόγω του ότι η Veto συνέχισε να μην έχει επιθετικό ρυθμό και βάσισε τις επιθέσεις της κυρίως σε isos. Σκορ ημιχρόνου 38-27.

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο με τη διαφορά συνεχώς ανεβαίνει, να ξεπερνάει τους 20 πόντους, τους φιλοξενούμενους να συνεχίζουν χωρίς ενέργεια και χωρίς καθαρό μυαλό και τους γηπεδούχους να έχουν βρει ρυθμό στο σετ, να πιέζουν για αιφνιδιασμούς σε κάθε ευκαιρία και να παίρνουν τελικά μία άνετη νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μητσόπουλος Κ. με 36 (6) και Αγγέλου Θ. με 30 (1), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Καρκανιάς Χ. με 16 (4) και Λύρας Γ. με 16 πόντους αντίστοιχα.