El. Venizelou 3, Glika Nera 153 54, Greece

Details

DateTimeLeagueSeasonFull Time
07/03/201620:30LEAGUE Γ12015-1640'

Σ’ έναν αγώνα μεταξύ του ΜΑΣΤΟΡΑ & MOOD και του ΚΟΝΤΖΙΝΟΥ (ο οποίος αγωνίστηκε με 6 μόλις παίκτες), οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν τελικά τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 56 – 43.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2–3. Στο επιθετικό κομμάτι ο Κοντζινός μπήκε με περισσότερη ενέργεια στον αγωνιστικό χώρο και ξεκίνησε με σκορ   0– 6 στα πρώτα 4 λεπτά. Στη συνέχεια ο Μάστορας αντέδρασε και κυρίως πιέζοντας για αιφνιδιασμούς βρήκε λύσεις και πέρασε μπροστά με την περίοδο να κλείνει με σκορ 15 – 6.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι με μεγαλύτερη ενέργεια, καλύτερες άμυνες και τελικές επιλογές επιθετικά, βρήκαν λύσεις και μείωσαν σε 2 κατοχές, αλλά και με τους γηπεδούχους να αντιδρούν και το σκορ στα μισά της περιόδου να είναι 20 – 12. Στο δεύτερο μισό και οι δύο ομάδες κυρίως σε σετ επιθέσεις βελτίωσαν τα ποσοστά τους και βρήκαν ρυθμό, με το ημίχρονο τελικά να κλείνει με σκορ 29 – 18.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικές στα πρώτα λεπτά, με βιαστικές επιθέσεις και αβίαστα λάθη χωρίς να έχουν σκοράρει στα πρώτα 2 λεπτά. Στην πορεία ο Μάστορας και πάλι με διαδοχικές άμυνες και αιφνιδιασμούς ανέβασε τη διαφορά με το σκορ στο τέλος περιόδου να είναι 44 – 21.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες του Κοντζινού άσκησαν press με παγίδες, με αποτέλεσμα να βγάλουν άμυνες, να τρέξουν σε αιφνιδιασμούς και να μειώσουν, αλλά με τον Μάστορα να παραμείνει συγκεντρωμένος στα τελευταία λεπτά, να διατηρήσει το προβάδισμα και να πάρει τελικά τη νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Γκιουλές Χ. με 21 (3) και Δολιανίτης Σ. με 15, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Κουνελάκης Σ. με 15 και Καραμανίδης Γ. με 12 πόντους αντίστοιχα.