Leof. El. Venizelou 1-11, Nea Penteli 152 36, Greece

Details

28/02/2018 21:45 ELITE LEAGUE A 2017-18 40'

ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑ923131560
NESTLE1513232172

Στο κλειστό της Πεντέλης διεξήχθη ένας σκληρός αγώνας μπάσκετ με αρκετά νεύρα και με τους διαιτητές να μοιράζουν εκατέρωθεν τεχνικές ποινές. Οι φιλοξενούμενοι έχοντας σε εξαιρετική μέρα τους ΣΕΛΙΤΑ και ΓΚΟΥΤΣΙΔΗ  κατάφεραν να φύγουν νικητές με τελικό σκορ 60 -72.

Στην πρώτη περίοδο η ομάδα της NESTLE παίζοντας γρήγορα και βγαίνοντας σε αρκετούς αιφνιδιασμούς μπήκε δυνατά στο γήπεδο και προηγήθηκε με σκορ 3 – 10. Με μία εύστοχη βολή και ένα τρίποντο του ΠΑΠΑΣΤΑΘΟΠΟΥΛΟΥ οι γηπεδούχοι μείωσαν την διαφορά σε 7 – 10 αλλά ο ΣΕΛΙΤΑΣ με 5 συνεχόμενους πόντους έκλεισε την περίοδο με 9 – 15.

Στην δευτερη περίοδο η NESTLE αρχικά μπήκε πολύ δυναμικά και με 4 πόντους ο πίνακας έγραψε το 9 – 19. Σε αυτό το σημείο η ομάδα της ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑΣ με σωστές επιλογές στην επίθεση και έχοντας πρωταγωνιστές τους ΡΕΠΑ και ΖΑΓΚΑ κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ με 22- 21 κρατώντας τα ηνία του παιχνιδιού σε όλη τη περίοδο κλείνωντας με 32 – 28.

Στην Τρίτη περίοδο κάποιες βεβιασμένες προσπάθειες καθώς και κάποια σφυρίγματα από τη διαιτησία προκάλεσαν αρκετά νεύρα στους γηπεδούχους με αποτέλεσμα να μην έχουν καθαρό μυαλό. Από την NESTLE οι ΣΕΛΙΤΑΣ και ΓΚΟΥΤΣΙΔΗΣ συνέχισαν το δικό τους βιολί και με σημαντική βοήθεια από τον ΓΚΟΥΡΟ έγειραν την πλάστιγγα προς τη μεριά τους. Με συνολικό σκορ περιόδου 13 -23 οι 2 ομάδες πήγαν στον πάγκο με 45 – 51.

Στην τελευταία περίοδο η ομάδα της NESTLE ουσιαστικά δεν απειλήθηκε και το σκορ πήρε μεγαλύτερες διαστάσεις βρίσκοντας τις ομάδες με το τελικό σφύριγμα στο 60 -72. Ουσιαστικά καθοριστικό ρόλο στην διαμόρφωση του σκορ έπαιξαν τα πολλά νεύρα που όσο περνούσε η ώρα δεν άφηναν την ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑ να έχει καθαρή σκέψη στις επιλογες της καθώς και ο εξαιρετικός παίχτης της NESTLE, ΣΕΛΙΤΑΣ με 28 πόντους και 7 ασίστ ο οποίος όταν η ομάδα του δεν μπορούσε να βρει δρόμους για το καλαθί, με σωστές επιλογές από την περιφέρεια κατάφερνε να σημειώσει κρίσιμους πόντους. Άξιος συμπαραστάτης του ο ΓΚΟΥΤΣΙΔΗΣ με 23 πόντους. Από την άλλη μεριά ξεχώρισε ο ΖΑΓΚΑΣ με 16 πόντους.

ΔΙΑΤΗΤΕΣ: ΖΙΩΓΑΣ, ΔΕΛΔΗΜΟΣ