Date Time Competition Season Full Time
25/04/2018 19:00 Play Off Major Commercial League 2017-18 40'

ΣΙ ΠΙ1513181056
Σ.Υ.Τ.Α.91312943

Στον Αγώνα των Playoff μεταξύ της ΣΙ ΠΙ και του ΣΥΤΑ, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 56 – 43.

Στο 1ο Δεκάλεπτο από την αρχή και οι δύο ομάδες επέλεξαν γρήγορες επιθέσεις και έπαιξαν ελεύθερο μπάσκετ αλλά οι γηπεδούχοι ευνοήθηκαν από το γρήγορο τέμπο και ξεκίνησαν με σκορ 10 – 2 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία παρόλα αυτά ο ΣΥΤΑ βελτιώθηκε αισθητά αμυντικά και παράλληλα λύθηκε επιθετικά με αποτέλεσμα να μειώσει και η περίοδος να κλείσει με σκορ 15 – 9. Στο 2ο Δεκάλεπτο και πάλι οι δύο ομάδες με ενέργεια στο παρκέ, οι άμυνες έγιναν όλο και πιο δυνατές, οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να επιβάλλουν σετ παιχνίδι, με τους αντιπάλους τους να μην ευνοούνται από αυτό και να μην έχουν καθαρές τελικές επιλογές αλλά παρόλα αυτά διατήρησαν το προβάδισμα και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 28 – 22.

Τόσο στο 3ο όσο και στο 4ο Δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες του ΣΥΤΑ να συνέχισαν να βγάζουν ενέργεια σε κάθε φάση αλλά παράλληλα να παρουσιάζουν όλο και πιο εμφανή σημάδια κόπωσης και τους γηπεδούχους να επιβάλλουν το γρήγορο παιχνίδι τους παίρνοντας στην 3η περίοδο και διατηρώντας έως το τέλος διψήφιο προβάδισμα με αποτέλεσμα να πάρουν τελικά και την Νίκη.

Διαιτητές: Καφαντάρης, Πετράκης