Details

23/02/2017 21:30 LEAGUE Γ4 2016-17 40'

ΣΙ ΠΙ1618121965
NOVIBET119152257

Σε έναν αγώνα μεταξύ της ΣΙ ΠΙ και της NOVIBET, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν μία καθαρή νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 65 – 57.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο μπήκαν με ενέργεια και καλά πατήματα στον αγωνιστικό χώρο, αλλά χαρακτηρίστηκαν από βιαστικές τελικές επιλογές, με τους γηπεδούχους όμως με πρωταγωνιστή τον Δαλμύρα Κ. να παίρνουν προβάδισμα 3 κατοχών και το σκορ να είναι 9–3 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα παρέμεινε γρήγορος αλλά οι παίκτες άρχισαν να ζεσταίνονται και να βελτιώνουν τις τελικές επιλογές τους, με την Novibet να δείχνει μεγάλη μαχητικότητα στα επιθετικά ριμπάουντ με αποτέλεσμα να μειώσει σε μία κατοχή και το σκορ στο τέλος της περιόδου να είναι 11 – 16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες έμειναν χωρίς καλάθι στα πρώτα δύο λεπτά, έπαιξαν καθαρές και καλές άμυνες αλλά στην πορεία οι παίκτες της ΣΙ ΠΙ αργά αλλά σταθερά άρχισαν να παγώνουν τον ρυθμό του αγώνα, σημάδεψαν το ζωγραφιστό των αντιπάλων και πήραν προβάδισμα 10 πόντων με το σκορ να είναι 24 – 14 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι παίκτες της Novibet συνέχισαν να έχουν σοβαρό επιθετικό πρόβλημα και βασίστηκαν κυρίως σε isos, σε αντίθεση με τους αντιπάλους τους οι οποίοι βγάζοντας διαδοχικές άμυνες και πιέζοντας σιγά σιγά και για αιφνιδιασμούς ανέβασαν το προβάδισμα στους 15 πόντους, με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 34 – 20.

Τόσο στο τρίτο όσο και στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της Novibet να δείχνουν μεγάλη μαχητικότητα (αν και αγωνίστηκαν χωρίς τους ψηλούς τους και με 7 μόλις παίκτες) και κατάφεραν 3 φορές στο δεύτερο ημίχρονο να μειώσουν σε 2 κατοχές (με μεγάλα τρίποντα του Τζαννή Θ.) αλλά και στις 3 αυτές περιπτώσεις ο Δαλμυράς Κ. απάντησε με εύστοχο τρίποντο ανεβάζοντας την διαφορά στις 3 κατοχές, με την ομάδα του να διατηρεί τον έλεγχο του αγώνα και να παίρνει τελικά την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Δαλμυράς Κ. με 32 (4) και Μουσταφέρης Β. με 12, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Τζαννής Θ. με 31 (6) και Γρίβας Ι. με 17 πόντους αντίστοιχα.