Date Time Competition Season Full Time
13/02/2018 22:00 COMMERCIAL LEAGUE 2017-18 40'

ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗΣ1716142067
STOIXIMAN 2718131250

Στον Αγώνα μεταξύ του ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗ και της STOIXIMAN, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 67 – 50.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο μπήκαν με ενέργεια και πίεσαν για αιφνιδιασμούς, με τα ποσοστά να είναι χαμηλά στα πρώτα 2 λεπτά αλλά στην πορεία ο ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗΣ άρχισε να ευνοείται από τον γρήγορο ρυθμό και το σκορ ήταν 9 – 2 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι και πάλι έβγαλαν άμυνες και τις μετέτρεψαν σε αιφνιδιασμούς, με την STOIXIMAN να αντιμετωπίζει επιθετικό πρόβλημα και η περίοδος να κλεινει με σκορ 17 – 7.

Στο 2ο Δεκάλεπτο από την αρχή οι γηπεδούχοι άσκησαν πιο πιεστική άμυνα στην μπάλα και στις πρώτες πάσες, με τους αντιπάλους τους να συνεχίζουν  να μην έχουν επιθετικό ρυθμό και να οδηγούνται σε λάθη αλλά μετά τα πρώτα 2 λεπτά λύθηκαν επιθετικά και έκαναν ένα mini run με το σκορ να είναι 22 – 15 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου παρόλα αυτά ο ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗΣ επέβαλε και πάλι γρήγορο ρυθμό στο παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να έχουν συνεχείς αιφνιδιασμούς και επιθέσεις στο transition και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 33 – 25.

Τόσο στο 3ο όσο και στο 4ο Δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της STOIXIMAN να συνεχίζουν να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα αλλά παράλληλα δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο να επιβάλλουν το παιχνίδι τους και τους παίκτες του ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗ να παραμένουν σοβαροί και συγκεντρωμένοι και διατηρώντας μία διαφορά ασφαλείας πήραν τελικά την Νίκη.

Διαιτητές: Ορφανός Ι., Τσουκαλάς