Details

20/05/2019 21:45 Elite League Play Off 2018-19 40'

ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗΣ1823261481
UNION EUROBANK1219152369

Το 2-0 στη προημιτελική σειρά της ELITE LEAGUE έκανε η ομάδα του ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗ απέναντι στην ομάδα της UNION EUROBANK και προκρίθηκε στην 4άδα όπου θα αντιμετωπίσει την ομάδα της DHL για την πρόκριση στο μεγάλο τελικό! Η ομάδα του Ασημακόπουλου από την αρχή πήρε τα ηνία του αγώνα, είχε περισσότερη ενέργεια και καλύτερες επιλογές και έφτασε σε μία δίκαιη επικράτηση. Η UNION EUROBANK για 2η σερί χρονιά δεν μπόρεσε να φτάσει στον τελικό καθώς οι αντίπαλοι τους ήταν ανώτεροι στην προημιτελική σειρά!

Η περιφέρεια του ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗ και οι ψηλοί της EUROBANK έκαναν τη διαφορά για την ομάδα τους στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Οι Μηχαϊλίδης και Μήλης εκτελούσαν και οργάνωναν με τον Αναστασόπουλο να πυροβολεί από τα 6,75, με τους Κοντοπάνο (κυρίως) και Χεργκελετζή να κρατάνε την ομάδα τους κοντά στο σκορ. Όταν ο Χριστόδουλος βρήκε ρυθμό και πέτυχε καλάθια ο ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗΣ πήρε μια διαφορά 3 κατοχών (18-12).

Μετά το 20-12 με βολές του Χριστόδουλου η UNION EUROBANK αντέδρασε και με τους Μυλωνά και Μπιλικαϊδη μείωσε στο καλάθι (22-20,24-22,26-24) με τον ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗ να σκοράρει κυρίως με βολές. Όμως τρία τρίποντα των Μηχαϊλίδη, Αναστασόπουλο και Πόπο εκτόξευσαν τη διαφορά στο +10 για πρώτη φορά στο ματς (35-24 και 38-28), μια διαφορά που έμεινε μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου (41-31).

Η διαφορά συνέχισε να αυξάνεται σταδιακά και στην επανάληψη. Ο Μήλης έκανε ένα τρομερό 3ο δεκάλεπτο έχοντας 12 πόντους με 2 τρίποντα ορίζοντας το γρήγορο ρυθμό του αγώνα. Όποτε η άμυνα της UNION EUROBANK άνοιγε για να καλύψει τα σουτ αναλάμβανε δράση ο Χριστόδουλος με τη διαφορά να ξεφεύγει και να ξεπερνά τους 20 πόντους (67-46) με τη λήξη του δεκαλέπτου. Μάλιστα έφτασε στη μέγιστη τιμή της το +25 (71-46) στα πρώτα λεπτά της 4ης περιόδου με τις δύο ομάδες να ανοίγουν το rotation και όλους τους παίκτες να παίρνουν χρόνο συμμετοχής. Το τελικό 81-69 ήρθε φυσιολογικά.

Οι Αναστασόπουλος, Μηχαϊλίδης, Χριστόδουλος και Μήλης ξεχώρισαν για τους νικητές με τον Λέσι να είναι το κλειδί της νίκης χάρη στην εξαιρετική του άμυνα πάνω στο Μυλωνά. Οι Βαρδαβάς, Κοντοπάνος, Μυλωνάς και Χεργκελετζής οι καλύτεροι για την UNION EUROBANK.

Διαιτητές : Μπούκας, Λαζαρίδης, Πετράκης.

Δηλώσεις Παικτών/Προπονητών

Χριστόδουλος Δημήτρης (Αρχηγός ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗ) :

“Παίξαμε με τη EUROBANK, μια πολύ καλή ομάδα με 3-4 έμπειρα παιδιά. Εμείς τώρα στα play off μαζευτήκαμε καθώς όλη τη χρονιά δεν κατεβαίναμε όλοι. Τώρα που έχουν σοβαρέψει πράγματα μαζευτήκαμε. Τώρα έχουμε απέναντι μας την DHL, μια πολύ καλή ομάδα. !