Details

09/11/2016 20:30 LEAGUE Γ4 2016-17 40'

Σ.Υ.Τ.Α.121551244
HEWLETT PACKARD ENTERPRISE1111141753

Σε έναν αγώνα μεταξύ της ΣΥΤΑ και της Hewlett-Packard, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν και απέσπασαν τελικά την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 44 – 53.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2–3, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο μπήκαν νευρικές στον αγωνιστικό χώρο, παραμένοντας κοντά στο σκορ, επιλέγοντας κυρίως οργανωμένες επιθέσεις, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 12 – 11.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε σε σχετικά αργό τέμπο, με οργανωμένες επιθέσεις αλλά χαμηλά ποσοστά και το σκορ στα μισά της περιόδου είναι 16 – 17. Στο δεύτερο μισό η ομάδα της ΣΥΤΑ άρχισε σιγά-σιγά να πιέζει για αιφνιδιασμούς μετά από ριμπάουντ, κάνοντας ένα run 10–0 και παίρνοντας προβάδισμα 9 πόντων. Παρόλα αυτά στα τελευταία 2 λεπτά της περιόδου η HP ακολούθησε τον γρήγορο ρυθμό των αντιπάλων, έτρεξε και αυτή σε αιφνιδιασμούς με πρωταγωνιστή τον Παπακωνσταντίνου Δ. και μείωσε σε 4 πόντους με το ημίχρονο να κλείνει τελικά με σκορ 27 – 22.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι γύρισαν την άμυνα τους σε man με παγίδες στο μισό από την αρχή, με τις δύο ομάδες και πάλι σε σετ επιθέσεις, τα ποσοστά να πέφτουν αισθητά, αλλά τους γηπεδούχους να δείχνουν περισσότερη υπομονή, να σημαδεύουν τους ψηλούς τους και να διατηρούν προβάδισμα 2 κατοχών με το σκορ να είναι 32 – 27 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο δεύτερο μισό της περιόδου το παιχνίδι συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, με την HP να κυριαρχεί στα ριμπάουντ με πρωταγωνιστή τον Μαγουλά Π. και να περνάει μπροστά με την περίοδο να κλείνει με σκορ 32 – 36.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες μπήκαν με συγκέντρωση στο παρκέ από τα πρώτα λεπτά, έχοντας πολύ καλά ποσοστά αλλά τους φιλοξενούμενους με διαδοχικά εύστοχα σουτ 3 πόντων να παίρνουν προβάδισμα 8 πόντων και το σκορ να είναι 38 – 44 στα μισά της περιόδου. Στα τελευταία 5 λεπτά η HP συνέχισε να κυριαρχεί στα ριμπάουντ, να ευστοχεί σε σουτ 3 πόντων (από τον Παπακωνσταντίνου Δ. και Κωστόπουλο Π.) αλλά και η ομάδα της ΣΥΤΑ (με πρωταγωνιστές τους Καλαμπόκη Β. και Χασάπη Α.) να δείχνει μαχητικότητα και να μην αφήνει το παιχνίδι, αλλά παρόλα αυτά οι αντίπαλοί τους να συνεχίζουν να κυκλοφορούν καλύτερα την μπάλα, να ελέγχουν το ρυθμό του αγώνα και να παίρνουν τελικά την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Καλαμπόκης Β. με 16 και Βελισσαρίου Π. με 16, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Παπακωνσταντίνου Δ. με 15 (2) και Κοκκόσης Θ. με 14 (1) πόντους αντίστοιχα.