Details

31/10/2016 20:30 LEAGUE Γ4 2016-17 40'

Σ.Υ.Τ.Α.19122437
NOVIBET1018282278

Σε έναν αγώνα της Πρώτης Αγωνιστικής της Σεζόν 2016-2017 μεταξύ της ΣΥΤΑ και της NOVIBET, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν μία άνετη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 37 – 78.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2–3, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες επέλεξαν οργανωμένες επίθεσεις, με αποτέλεσμα το τέμπο του παιχνιδιού να είναι σχετικά αργό και οι δύο αντίπαλοι να παραμένουν κοντά στο σκορ το οποίο στα μισά της περιόδου ήταν 7–6. Στην πορεία παρόλα αυτά η ΣΥΤΑ άρχισε να εκμεταλλεύεται τον ρυθμό του αγώνα έχοντας περισσότερη υπομονή επιθετικά, σε αντίθεση με την Novibet οποία άρχισε να αντιμετωπίζει πρόβλημα απέναντι στην ζώνη, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να πάρουν προβάδισμα 3 κατοχών και η περίοδος να κλείσει με σκορ 19 – 10.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες μπήκαν ζεστές στον αγωνιστικό χώρο, έχοντας καλά ποσοστά και βγάζοντας ενέργεια και στις δύο πλευρές του γηπέδου, αλλά με τη ΣΥΤΑ να διατηρεί ένα προβάδισμα 2 κατοχών, με το σκορ να είναι 24 – 19 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο δεύτερο μισό της περιόδου η Novibet με επιθετική αιχμή τον Τζαννή Θ., ψαλιδισε και άλλο την διάφορα, μειώνοντας σε μία κατοχή με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 31-28.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να βελτιώνονται στον σγωνιστικό χώρο, περνώντας με το καλημέρα μπροστά (κυρίως λόγω της πολύ καλής άμυνας και της κυριαρχίας τους στα ριμπάουντ), με τη ΣΥΤΑ να έχει σοβαρό απιθετικό πρόβλημα, βλέποντας την διαφορά να αυξάνεται στους 10 πόντους με το σκορ να είναι 32-42 στα μισά της περιόδου. Στην συνέχεια το επιθετικό παιχνίδι της ΣΥΤΑ χαρακτηρίστηκε κυρίως από προσωπικές ενέργειες με χαμηλά ποσοστά, σε αντίθεση με την Novibet η οποία έχοντας εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας ανέβασε περαιτέρω το προβάδισμά, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 33 – 56.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, χωρίς να αλλάξει κάτι στην αγωνιστική παρουσία των 2 ομάδων, με αποτέλεσμα η Novibet να διατηρήσει και να διευρύνει ένα προβάδισμα ασφαλείας και να πάρει τελικά την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Καλαμπόκης Β. με 10 και Αναστάσιου Γ. με 9 (3), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Τζαννής Θ. με 28 (8) και Πανδής Σ. με 11 πόντους αντίστοιχα.