Details

02/05/2018 19:00 Play Off Major Commercial League 2017-18 40'

Σ.Υ.Τ.Α.101681448
ΣΙ ΠΙ1211152058

Στον Αγώνα μεταξύ του ΣΥΤΑ και της ΣΙ ΠΙ, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 48 – 58.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2 – 3. Στο επιθετικό κομμάτι από την αρχή το παιχνίδι είχε γρήγορο τέμπο, με συνεχείς απόπειρες αιφνιδιασμών και το σκορ ήταν 8 – 6 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία το τέμπο παρέμεινε ίδιο αλλά οι παίκτες χαρακτηρίστηκαν από βιαστικές τελικές επιλογές και η περίοδος έκλεισε με σκορ 10 – 12. Στο 2ο Δεκάλεπτο οι άμυνες έγιναν όλο και πιο physical, με τους παίκτες να παίζουν ελεύθερο μπάσκετ, με τα ποσοστά να παραμένουν χαμηλά, οι δύο ομάδες έμειναν κοντά και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 26 – 23.

Τόσο στο 3ο όσο και στο 4ο Δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες του ΣΥΤΑ να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά και τους παίκτες της ΣΙ ΠΙ να επιβάλουν γρήγορο ρυθμό και αργά αλλά σταθερά ευνοήθηκαν από αυτό παίρνοντας και διατηρώντας σε σχεδόν όλο το 2ο ημίχρονο διαφορά 2 – 3 κατοχών, παίρνοντας τελικά την Πρόκριση.

Διαιτητές: Αθανασόπουλος, Πετράκης