Details

05/06/2018 19:30 Play Off Minor Commercial League 2017-18 40'

Σ.Υ.Τ.Α.1118111353
OTE COSMOTE 21213171658

Στον Αγώνα μεταξύ του ΣΥΤΑ και του OTE COSMOTE 2, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 53 – 58.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2 – 3, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο επέλεξαν σετ επιθέσεις αλλά παρουσιάστηκαν νευρικές στις τελικές επιλογές τους, έμειναν χωρίς καλάθι στα πρώτα 2+ λεπτά ενώ στην πορεία τα ποσοστά παρέμειναν χαμηλά, με το σκορ να είναι 5 – 3 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια το παιχνίδι συνέχισε σε πιο γρήγορο τέμπο, με τους δύο αντιπάλους να συνεχίζουν να αντιμετωπίζουν πρόβλημα απέναντι στην ζώνη και η περίοδος με buzzer beater τρίποντο του Δημητράτου Γ. έκλεισε με σκορ 11 – 12.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι παίκτες μπήκαν πιο ζεστοί και λύθηκαν επιθετικά κυνηγώντας επιθέσεις στο transition, βελτίωσαν τα ποσοστά τους και παράλληλα παρέμειναν κοντά στο σκορ το οποίο ήταν 24 – 20 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου παρόλα αυτά το γρήγορο παιχνίδι άρχισε να ευνοεί τους γηπεδούχους οι οποίοι πήραν προβάδισμα 3 κατοχών, με τον ΟΤΕ να γυρίζει σε man και βρίσκοντας και αυτός λύσεις σε αιφνιδιασμούς και δεν άφησε την διαφορά να ξεφύγει με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 29 – 25.

Τόσο στο 3ο όσο και στο 4ο Δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, οι οποίες συνέχισαν να παίζουν καλό και ορθολογικό μπάσκετ ενώ παράλληλα έδειξαν μεγάλη μαχητικότητα αμυντικά (με τις άμυνες να γίνονται όλο και πιο physical) και στα ριμπάουντ και πήγαν κυριολεκτικά neck and neck, με το σκορ στο τέλος της 3ης περιόδου να είναι 40 – 42 και 41 – 47 στα πρώτα 4 λεπτά της τελευταίας περιόδου. Κάπου εκεί παρόλα αυτά με καλάθι του Φεραδούρου Ν. ο ΟΤΕ πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα 3 κατοχών ενώ παράλληλα άρχισε να παίρνει τον έλεγχο του αγώνα και στις δύο πλευρές του γηπέδου διατηρώντας διαφορά 2 τουλάχιστον κατοχών έως το τέλος και παίρνοντας τελικά την Πρόκριση.

Διαιτητές: Βελέντζας, Μελισσάρης