Details

22/11/2016 20:30 LEAGUE Γ4 2016-17 40'

Σ.Υ.Τ.Α.1112191456
RAGING BULLS92061045

Σε έναν αγώνα μεταξύ της ΣΥΤΑ και των RAGING BULLS, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν τελικά την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 56 – 45.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2–3, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικές, είχαν χαμηλά ποσοστά και αβίαστα λάθη και με το σκορ να είναι 5–3 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο, με τους Κολλέρη Δ. και Κολλέρη Γ. των Bulls να κυριαρχούν στο ζωγραφιστό, αλλά και τους παίκτες της ΣΥΤΑ να αρχίζουν να βρίσκουν λύσεις από αιφνιδιασμούς, τις δύο ομάδες να μένουν κοντά στο σκορ και η περίοδος να κλείνει με σκορ 11 – 9.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν με περισσότερη συγκέντρωση από την αρχή, κυκλοφόρησαν την μπάλα και είχαν καλές τελικές επιλογές παίρνοντας προβάδισμα 3 κατοχών από το πρώτο λεπτό, με τους φιλοξενούμενους όμως αντιδρούν και με πρωταγωνιστή τον Ανδρεαδάκη Χ., μειώνοντας την διαφορά σε έναν πόντο και το σκορ να είναι 16 – 15 στα πρώτα 4 λεπτά. Στην πορεία οι Bulls γυρίσανε την άμυνα τους σε ζώνη 2–3, έβγαλαν διαδοχικές άμυνες και με 2 σερί τρίποντα του Γεραπετρίτη Γ. πέρασαν μπροστά με την ΣΥΤΑ να έχει χάσει την συγκέντρωση της και να έχει κολλήσει επιθετικά. Στο δεύτερο μισό της περιόδου παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, ανέβασαν και πάλι το τέμπο του αγώνα, βρίσκοντας εύκολα καλάθια από αιφνιδιασμούς, με τους αντιπάλους τους όμως να διατηρούν προβάδισμα 1-2 κατοχών και το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 25 – 29.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε σε καλό ρυθμό και από τις δύο ομάδες, οι οποίες έβαλαν ενέργεια και στις δύο πλευρές του γηπέδου, έψαξαν τις σωστές τελικές επιλογές, έμειναν κοντά στο σκορ, εναλλάχθηκαν στο προβάδισμα, με το σκορ να είναι 34 – 35 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία οι παίκτες της ΣΥΤΑ συνέχισαν να βρίσκουν λύσεις από τη γραμμή των 3 πόντων, δείχνοντας μεγάλη διάθεση και μαχητικότητα στα αμυντικά ριμπάουντ (με πρωταγωνιστή τον Πετρακά Φ.) και οι παίκτες των Bulls συνέχισαν να βασίζονται υπερβολικά σε προσωπικές ενέργειες, με αποτέλεσμα να δουν τους αντιπάλους τους να παίρνουν προβάδισμα 7 πόντων και η περίοδος να κλείνει με σκορ 42 – 35.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο με το καλημέρα οι γηπεδούχοι με εύστοχο τρίποντο του Πανδή Σ. πήραν προβάδισμα 10 πόντων, με τους φιλοξενούμενους να συνεχίζουν να βασίζονται επιθετικά σε isos και να μην έχουν κίνηση μακριά από τη μπάλα, σε αντίθεση με τους παίκτες της ΣΥΤΑ, οι οποίοι έπαιξαν χωρίς εγωισμό και ανέβασαν την διαφορά στους 14 πόντους, με τις δύο ομάδες να μην αλλάζουν αγωνιστικό πρόσωπο στα τελευταία 5 λεπτά και οι γηπεδούχοι να παίρνουν τελικά την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Χασάπης Α. με 22 (2) και Καλαμπόκης Β. με 14, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Ανδρεαδάκης Χ. με 14 (1) και Κολλέρης Γ. με 9 πόντους αντίστοιχα.