Details

09/12/2017 15:00 ELITE LEAGUE B 2017-18 40'

ΤΟΞΟΤΗΣ ΠΕΥΚΗΣ1916221572
DHL1212101852

Στον Αγώνα μεταξύ του ΤΟΞΟΤΗ ΠΕΥΚΗΣ και της DHL (η οποία αγωνίστηκε με σοβαρές απουσίες), οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν μία άνετη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 72 – 52.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι το παιχνίδι είχε από την αρχή γρήγορο ρυθμό, ο Τοξοτης ευνοήθηκε από αυτό το τέμπο και με διαδοχικά κλεψίματα και αιφνιδιασμούς ξεκίνησε με run 9 – 0 στα πρώτα 3 λεπτά, με τους φιλοξενούμενους να αντιμετωπίζουν σοβαρό πρόβλημα απέναντι σε οργανωμένη άμυνα και το σκορ να είναι 13 – 4 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια οι παίκτες της DHL έδειξαν μεγαλύτερη προσοχή στο κατέβασμα της μπάλας, γύρισαν σε ζώνη 2 – 3 αλλά παράλληλα συνέχισαν να μην έχουν καθαρές επιλογές απέναντι στην πιεστική άμυνα των αντιπάλων, οι γηπεδούχοι όμως βγήκαν και αυτοί εκτός ρυθμού και η περίοδος έκλεισε με σκορ 19 – 12.

Στο 2ο Δεκάλεπτο ο Τοξότης και πάλι επέβαλε τον ρυθμό του από την αρχή, πρέσαρε την μπάλα, έβγαλε διαδοχικές άμυνες, τις μετέτρεψε σε καλάθια σε αιφνιδιασμούς ανεβάζοντας την διαφορά σε διψήφια επίπεδα στα πρώτα 2 λεπτά ενώ στην πορεία προσαρμόστηκε και απέναντι στην ζώνη της DHL η οποία επιθετικά βασίστηκε σε προσωπικές ενέργειες και σε σουτ 3 πόντων αλλά χωρίς καλά ποσοστά με αποτέλεσμα να δει το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 35 – 24.

Τόσο στο 3ο όσο και στο 4ο Δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της DHL να συνεχίζουν να δείχουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά παράλληλα παρουσίασαν εμφανή σημάδια κόπωσης και τους παίκτες του Τοξότη να συνέχίζουν να διατηρούν τον έλεγχο του ρυθμού του αγώνα καθώς και ένα προβάδισμα ασφαλείας παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι ΑΣΗΜΑΚΗΣ Ν. με 16 (3) και ΦΑΚΙΡΗΣ Μ. με 15 (5), ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι ΠΑΠΑΔΑΚΗΣ Θ. με 25 (1) και ΜΠΟΥΤΣΙΚΑΚΗΣ Π. με 10 (2) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Γιακήμη Ε., Τηγάνης Ι.