Details

02/04/2016 17:00 LEAGUE A 2015-16 40'

ΤΟΞΟΤΗΣ ΠΕΥΚΗΣ1913171766
NESTLE12581641

Σε έναν αγώνα μεταξύ του Τοξότη Πεύκης και της Nestlé, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν μία άνετη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 66 – 41.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 3–2. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες μπήκαν με περισσότερη ενέργεια και στις δύο πλευρές στα πρώτα λεπτά, με διάθεση να τρέξουν σε αιφνιδιασμούς, καθαρές άμυνες αλλά και με αρκετά αβίαστα λάθη και το παιχνίδι να έχει πάρει γρήγορο ρυθμό. Ο Τοξότης στα τελευταία 3 λεπτά άσκησε full press, έβγαλε άμυνες, έτρεξε σε αιφνιδιασμούς και πήρε μια διαφορά 2–3 κατοχών, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 19 – 12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και πάλι οι γηπεδούχοι με full press και με περισσότερη ενέργεια στον αγωνιστικό χώρο, σε αντίθεση με την Nestlé η οποία δεν έδειξε το απαραίτητο καθαρό μυαλό απέναντι στο press, με αποτέλεσμα να δει τη διαφορά στους 10 πόντους και το σκορ να είναι 28 – 17 στα μισά της περιόδου. Στο δεύτερο μισό της περιόδου το παιχνίδι συνέχισε σε γρήγορο τέμπο, κάτι που συνέχισε να ευνοεί τους γηπεδούχους με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 32 – 17.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και πάλι οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και με περισσότερη μαχητικότητα, με αποτέλεσμα η διαφορά να ανέβει στους 20+ πόντους, με την Nestlé να συνεχίζει να είναι στατική και χωρίς ρυθμό και στις δύο πλευρές του γηπέδου, κάτι που διήρκεσε σε όλη την περίοδο η οποία έκλεισε με σκορ 58 – 25.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες της Nestle έδειξαν μαχητικότητά, έβγαλαν ενέργεια, αλλά ήταν εμφανές πως βρέθηκαν σε κακή αγωνιστική μέρα και τον Τοξότη από την άλλη πλευρά να παραμείνει σοβαρός και συγκεντρωμένος, να ελέγχει τον ρυθμό του αγώνα και να παίρνει την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Ασημάκης Ν. με 17 (3) και Γαζεπίδης Φ. με 8 (1), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Γκουτσίδης Δ. με 12 (2) και Χανιόγλου Δ. με 5 (1) πόντους αντίστοιχα.