ΤΟΞΟΤΗΣ ΠΕΥΚΗΣ vs STOIXIMAN SERVICES S.A

Deree College & Pierce

Details

20/04/2019 15:30 ELITE LEAGUE 2018-19 40'

Στον Αγώνα μεταξύ του ΤΟΞΟΤΗ ΠΕΥΚΗΣ και της STOIXIMAN SERVICES S.A, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 62 – 74.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο επέλεξαν αργό σχετικά τέμπο με μεγάλες και οργανωμένες επιθέσεις, γύρισαν την μπάλα και έμειναν κοντά στο σκορ, το οποίο έγινε 7 – 8 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου παρόλα αυτά οι παίκτες ανέβασαν τον ρυθμό του αγώνα, οι επιθέσεις έγιναν πιο γρήγορες και η παραγωγή ανέβηκε, ο ΤΟΞΟΤΗΣ είχε περισσότερες προσπάθειες από την γραμμή των 3 πόντων, οι δύο ομάδες παρέμειναν κοντά και η περίοδος έκλεισε με σκορ 17 – 20.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, οι οποίες συνέχισαν να παίζουν ορθολογικό, καθαρό και ανταγωνιστικό μπάσκετ, ενώ παράλληλα πήγαν neck and neck στο 2ο Δεκάλεπτο αλλά η STOIXIMAN διατήρησε ένα σταθερό προβάδισμα 1 – 2 κατοχών, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 32 – 38 στο τέλος του ημιχρόνου. Στο 3ο Δεκάλεπτο παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι γύρισαν σε άμυνα ζώνης 2 – 3 και στα τελευταία 5 λεπτά πήραν κυριολεκτικά φωτιά και με 3 τρίποντα και συνολικό run 4 – 12 πήραν διψήφια διαφορά, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 48 – 60. Στο τελευταίο Δεκάλεπτο το τέμπο παρέμεινε γρήγορο, οι παίκτες του ΤΟΞΟΤΗ έδειξαν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος, κέρδισαν το επιμέρους σκορ της περιόδου και διατήρησαν καλή επιθετική παραγωγή αλλά παράλληλα δεν κατάφεραν να σταματήσουν τον επιθετικό ρυθμό των παικτών της STOIXIMAN, οι οποίοι συνέχισαν να παραμένουν σοβαροί και συγκεντρωμένοι και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Παπαδόπουλο Σ. διατήρησαν ένα προβάδισμα 3+ κατοχών και πήραν τελικά την Νίκη.

Διαιτητές: Σκούτας, Καλογριάς