Details

09/06/2019 18:40 Play Off Major Commercial League 2018-19 40'

DINOSAURS B.C.241661460
Σ.Υ.Τ.Α.1820231677

Στον Αγώνα των Playoffs μεταξύ των DINOSAURS B.C.και του Σ.Υ.Τ.Α., οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 60 – 77.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2 – 3. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο προτίμησαν σετ επιθέσεις, oi DINOSAURS μπήκαν ζεστοί από την γραμμή των 3 πόντων και πήραν διαφορά 2 κατοχών, με τα ποσοστά και η παραγωγή να είναι καλά και το σκορ 11 – 8 στα μισά της περιόδου. Στην συνέχεια της περιόδου οι παίκτες του ΣΥΤΑ με 7 σερί πόντους του Μπακάλη Ε. ισοφάρισαν, με τις δύο ομάδες να παίζουν εξαιρετικό μπάσκετ, να μένουν κοντά αλλά οι γηπεδούχοι ευνοήθηκαν από το αργό παιχνίδι και έκλεισαν την περίοδο με σκορ 24 – 18.

Στο υπόλοιπο του αγώνα ο ρυθμός έγινε σταδιακά όλο και πιο γρήγορος, οι δύο ομάδες συνέχισαν να παίζουν καλό και καθαρό μπάσκετ, με τους παίκτες των DINOSAURS να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος και κατάφεραν να παραμείνουν μπροστά στο 2ο Δεκάλεπτο (με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 40 – 38), αλλά παράλληλα είχαν ένα καταστροφικό 3ο Δεκάλεπτο από το οποίο δεν κατάφεραν να ανακάμψουν και τους παίκτες του ΣΥΤΑ να επιβάλουν γρήγορο παιχνίδι  και με πολυπρόσωπη επιθετική παραγωγή και διαδοχικές άμυνες και αιφνιδιασμούς κατάφεραν να πάρουν και να διατηρήσουν στο στο 2ο ημίχρονο σταθερή διαφορά 10+ πόντων παίρνοντας τελικά την Νίκη και την Πρόκριση στον Τελικό.

Διαιτητές: Ζιώγας, Δελδήμος, Δράκος