OTE COSMOTE 2 vs GENERALI HELLAS ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ Α.Ε.

Details

Date Time Competition Season Full Time
20/06/2018 21:30 Play Off Minor Commercial League 2017-18 40'

Στον Μεγάλο Τελικό της Minor Commercial League μεταξύ του OTE COSMOTE 2 και της GENERALI HELLAS ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ Α.Ε., οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη, με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 63 – 45.

Μετά από μία επιτυχημένη πορεία τόσο στην κανονική διάρκεια όσο και στα playoff, οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν για την 1η θέση της Κατηγορίας, με τους γηπεδούχους να ξεκινάνε από την αρχή με full press (το οποίο κατάληγε σε άμυνα ζώνης 2 – 3), ενώ οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικές και χρακτηρίστηκαν από βιαστικές τελικές επιλογές, με το τέμπο του αγώνα να είναι γρήγορο και το σκορ 4 – 4 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια παρόλα αυτά το γρήγορο παιχνίδι άρχισε να ευνοεί την ομάδα του ΟΤΕ η οποία με διαδοχικά καλάθια σε αιφνιδιασμούς έκανε run 7 – 0, με την GENERALI να καταφέρνει να σπάει το press αλλά να αντιμετωπίζει σοβαρό πρόβλημα απέναντι στην ζώνη και είδε την διαφορά να ανεβαίνει σε διψήφια επίπεδα και την περίοδο να κλείνει με σκορ 16 – 4.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο τέμπο και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων οι οποίες συνέχισαν να παίζουν καθαρό, ελεύθερο και χωρίς σκοπιμότητες μπάσκετ, με τους παίκτες της GENERALI να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος βρίσκοντας ρυθμό και μεγαλύτερη επιθετική παραγωγή στα επόμενα δεκάλεπτα (κερδίζοντας το επιμέρους σκορ της 3ης περιόδου) αλλά και με τους παίκτες του ΟΤΕ να διατηρούν τον έλεγχο του ρυθμού του αγώνα, ανεβάζοντας το προβάδισμα στους 15+ πόντους (από το 2ο κιόλας Δεκάλεπτο) και διατηρώντας μια διαφορά ασφαλείας έως το τέλος άξια έγιναν Πρωταθλητές της Minor Commercial League για την Σεζόν 2017 – 2018.

Από τον ΟΤΕ ξεχώρισαν οι Δακούτρος Ι. με 15 (1) και Μαυράκης Γ. με 11 (1), ενώ από την GENERALI οι Σφυρής Α. με 14 (1) και Δημητρίου Α. με 7 πόντους αντίστοιχα.

Συγχαρητήρια και στις δύο ομάδες για την παρουσία τους τόσο σε όλη την διάρκεια του Πρωταθλήματος όσο και στον Μεγάλο Τελικό και η Διοργάνωση εύχεται Καλό Καλοκαίρι σε όλους τους Παίκτες!

Διαιτητές; Μπούκας Α., Χρηστίδης Π., Λαζαρίδης

Κατσαίτης Γεώργιος (Coach OTE COSMOTE)

”Συγχαρητήρια και στις δύο ομάδες  για την όλη διαδρομή τους και παρουσία  στον τελικό.

Πριν τον αγώνα  είχαμε  σκεφτεί  πως να περιορίσουμε  τα αυτού των αντιπάλων μας οπότε  μπορούμε να πούμε πως η αμυντική τακτική ήταν αυτή που μας έδωσε το αποτέλεσμα καθώς μέσα από αυτή βρήκαμε ρυθμό και σωστές επιλογές και στην επίθεση μας εκτός από ένα διάστημα στο τρίτο δεκάλεπτο.

Πολλά  συγχαρητήρια στα παιδιά καθώς  σήμερα έδειξαν ότι θέλαμε να εξαργυρωσουμε  την προσπάθεια όλης της χρονιάς  και παρουσιάσαμε πολύ καλή  συγκέντρωση  σχεδόν  σε όλη τη διάρκεια του αγώνα ακολουθώντας το πλάνο μας.
Ευχαριστούμε κατ αρχήν  τον κόσμο που μας τίμησε με την παρουσία του αλλά και την εταιρεία μας που μας δίνει  τη δυνατότητα της συμμετοχής.
Ένα ιδιαίτερο ευχαριστώ από όλους μας και στην διοργάνωση για την άψογη  συνεργασία σε όλη τη διάρκεια.
Κλείνουμε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο θα το χαρούμε  και ελπίζουμε του χρόνου  σε άλλη μια ανταγωνιστικη χρονιά.”