Το repeat στην κατάκτηση του κυπέλλου έκανε η ομάδα της PETROGAZ κερδίζοντας στον τελικό την ομάδα της DHL με 61-58 σε έναν πραγματικά εκπληκτικό τελικό. Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο σε όλη τη διάρκεια του, με τις δύο ομάδες να τα δίνουν όλα για τη νίκη. Αυτή που χαμογέλασε στο τέλος ήταν η ομάδα της PETROGAZ, με τους έμπειρους παίκτες του Κωτσόπουλου να καταφέρνουν στο τέλος να φανούν ψύχραιμοι και να παίρνουν μια οριακή νίκη!

Πιο δυνατά και συγκεντρωμένα ξεκίνησε την αναμέτρηση η ομάδα της DHL. Με τη δύναμη που της έδινε η κερκίδα της η ομάδα του Κανελλή κατάφερε να έχει ένα προβάδισμα 1-2 κατοχών σταθερά (5-0), 6-2, 10-6). Με τρίποντο του Αντωνόπουλου και αλλαγή της άμυνα από man to man σε ζώνη η PETROGAZ πέρασε για πρώτη φορά μπροστά (10-11), με την DHL να απαντάει άμεσα και να ξανά παίρνει κεφάλι στο σκορ. Μάλιστα με εντυπωσιακό τρίποντο με ταμπλό στη λήξη του δεκαλέπτου από τον Παπαδάκη η DHL πήρε διαφορά 4 πόντων (17-13).

Το παιχνίδι κύλησε σε πιο αργό ρυθμό στο 2ο δεκάλεπτο, με τις άμυνες να έχουν δυναμώσει και  τα ποσοστά των δύο ομάδων να είναι χαμηλά. Αρχικά η DHL κατάφερε να διευρύνει το προβάδισμα της και να φτάσει μέχρι τους 10 πόντους (25-15) 4 λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Όμως η PETROGAZ έσφιξε την άμυνα της στα τελευταία λεπτά, πέρασε την μπάλα μέσα στο καλάθι στον Μαρκόπουλο καταφέρνοντας κυρίως με βολές να ροκανίσει τη διαφορά (25-21 με 6-0 σερί) και να τη φτάσει μέχρι το καλάθι στη λήξη του ημιχρόνου (29-27) χάρη σε επιθετικό ριμπάουντ και σουτ του Τουμπανιάρη! Το βασικό όμως κέρδος της εκτός από τη μείωση της διαφοράς ήταν τα τρία φάουλ που είχαν φορτωθεί οι Τσούνης και Παπαδάκης.

Και οι δύο αντίπαλοι μπήκαν πιο ζεστά στην επανάληψη, όμως με τον Παπαδάκη σε μεγάλα κέφια η DHL μπόρεσε να ξανά ξεφύγει κάπως στο σκορ (38-29). Η PETROGAZ γύρισε πάλι σε ζώνη 3-2, κοίταξε να έχει καλύτερες επιστροφές μπλοκάροντας έτσι το αγαπημένο παιχνίδι του Παπαδάκη, βγάζοντας την DHL εκτός ρυθμού. Έτσι η διαφορά άρχισε και πάλι να μειώνεται (38-32, 39-37). Σε αυτό συντέλεσε και το 4ο φάουλ του Παπαδάκη, με τον κόουτς Κανελλή να τον αποσύρει στον πάγκο. Με το Μανωλέα να αναλαμβάνει επιθετικές πρωτοβουλίες η DHL ξεκόλλησε στο τέλος της περιόδου καταφέρνοντας να πάρει ένα μικρό προβάδισμα 5 πόντων (47-42).

Έτσι μπήκαμε στο τελευταίο δραματικό δεκάλεπτο με το παιχνίδι να είναι στην κόψη του ξυραφιού. Η PETROGAZ με τρίποντα των Μαρκόπουλο (!) και Αντωνόπουλο πήρε κεφάλι στο σκορ μετά από 25 λεπτά αγώνα (47-48) δείχνοντας να έχει το momentum του ματς. Μέχρι το 52-52 το προβάδισμα πήγαινε πόντο πόντο από τη μία στην άλλη ομάδα (49-48, 49-50, 51-50, 51-52, 52-52). Ένα καλάθι του Χαλατσιάδη και 2 βολές του Παπαδάκη έφεραν την DHL μπροστά στο σκορ με 56-52 3.25’’ πριν τη λήξη του ματς! Καλάθι του Ζήση μείωσε σε 56-54, ενώ η τεχνική ποινή που δέχτηκε ο Καρμόγιαννης τον έβγαλε εκτός παιχνιδιού (ο 2ος ψηλός της DHL μετά το Τσούνη) αλλά το σκορ παρέμενε στο 56-54! Με τρίποντο του Παπαδρόσου η PETROGAZ πήρε εκ νέου το προβάδισμα (56-57), με τον Παπαδάκη να είναι ψύχραιμος και με 2/2 βολές να κάνει το 58-57 για την ομάδα του με 40’’ για τη λήξη. Ο Παπαδρόσος κέρδισε φάουλ και όντας ψύχραιμος έκανε το σκορ 58-59 και 32’’ να απομένουν. Η PETROGAZ στην τελευταία επίθεση της DHL έπαιξε εξαιρετική άμυνα, αναγκάζοντας τους αντιπάλους της να μείνουν με την μπάλα στα χέρια. Στα 8’’ που απέμεναν ο Παπαδρόσος με 2/2 βόλες έκανε το 61-58, με το σουτ της απελπισίας της DHL να μη βρίσκει στόχο, καθώς δεν είχαν και time out για να οργανώσουν μια καλύτερη επίθεση! Έτσι η ομάδα του Κωτσόπουλου πήρε την σπουδαία νίκη και κατέκτησε και για φέτος το τρόπαιο του κυπέλλου της Commercial League!

MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παπαδρόσος. Αν και δεν είχε την συνήθη επιθετική του συνεισφορά, στα τελευταία 2 λεπτά ήταν καθοριστικός. Πέτυχε το τρίποντο που έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του και 4/4 βολές! Οι Μαρκόπουλος και Αντωνόπουλος οι πιο σταθεροί της PETROGAZ, με τον Μπέκιο να κάνει ένα επίσης μεστό παιχνίδι! Ο Παπαδάκης πρώτος σκόρερ του ματς με 24 πόντους, οι Χαλατσιάδης, Καρμόγιαννης και Μανωλέας οι καλύτεροι της DHL!

Συγχαρητήρια και στις 2 ομάδες για το πολύ όμορφο θέαμα και το φίλαθλο πνεύμα που επέδειξαν σε ένα σπουδαίο τελικό!

ΑΝΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ 1 2 3 4 ΤΕΛΟΣ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟΥ 1 2 3 4
DHL 17 12 18 11 DHL 17 29 47 58
PETROGAZ 13 14 15 19 PETROGAZ 13 27 42 61

Διαιτητές : Αποστολίδης, Μαραμής.

Ποσοστά Βολών : DHL 13/24 (54,16%) –PETROGAZ 24/30 (80,00%)

DHL (Κανελλής Νεκτάριος) : Μανωλέας 8 (2), Παπαδάκης 24 (1), Μπουτσικάκης 6 (2), Μουστάκας, Γιαννιώτης, Τασιόπουλος , Καρμόγιαννης 9, Χαλατσιάδης 9, Τσούνης 2.

PETROGAZ (Κωτσόπουλος Ιωάννης) : Αντωνόπουλος 17 (3), Καλύβας 2, Παπαδρόσος 11 (1) , Τουμπανιάρης Π. 2, Μπέκιος 8, Μαρκόπουλος 19 (1), Ζήσης 2.

Δηλώσεις Παικτών/Προπονητών

Βουτηράς Λευτέρης (Εκπρόσωπος DHL) :

Καταρχήν θα ήθελα να δώσω τα συγχαρητήρια μου στην Πετρογκάζ  για την δίκαιη νίκη της και για την κατάκτηση του Κυπέλλου. Σε ότι αφορά το αγωνιστικό κομμάτι ήταν ένα παιχνίδι το οποίο διεξήχθη υπό πραγματικά αντίξοες συνθήκες και κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον αυτών που το παρακολούθησαν μέχρι το τέλος. Εμείς σαν Ομάδα παρά το ότι προηγούμασταν σταθερά σε όλο το παιχνίδι, δεν καταφέραμε τελικά να κρατήσουμε το προβάδισμα μέχρι το τέλος και τελικά χάσαμε τον συγκεκριμένο αγώνα, πραγματικά μέσα από τα χέρια μας! Αμυντικά ενώ τα πήγαμε σχετικά καλά, το Νο 15 (Μανώλης Τσούνης),επέπεσε γρήγορα σε τρία φάουλ και αυτό επηρέασε το παιχνίδι μας στην συνέχεια του. Είναι πλέον ξεκάθαρο ότι η έλλειψη επιλογών αντικατάστασης  από τον ‘’πάγκο’’ αποτέλεσε την Αχίλλειο πτέρνα μας όλη την σεζόν και σίγουρα εάν θέλουμε να πρωταγωνιστήσουμε την νέα περίοδο, θα πρέπει να βρούμε άμεσα  λύση!! Τέλος θα ήθελα να ευχαριστήσω τους παίκτες και τον προπονητή της Ομάδας για την προσπάθεια που κατέβαλαν όλη την χρονιά αλλά και τους φιλάθλους της Ομάδας μας που μας υποστήριξαν στο συγκεκριμένο αγώνα!

Κωτσόπουλος Γιάννης  (Προπονητής PETROGAZ) :

DSC00095” Έγινε ένα όμορφο και αθλητικό παιχνίδι σε ένα γήπεδο καμίνι… (λόγω ζέστης!) και μέσα σε μια πολύ ωραία ατμόσφαιρα που είχαν δημιουργήσει οι οπαδοί της DHL με εναλλαγές στο σκορ και αμείωτο ενδιαφέρον σε όλη την διάρκεια του. Στο τέλος είχαμε τα ψυχικά αποθέματα πιέσαμε πολύ στην άμυνα και φθάσαμε σε μια νίκη που μας έδωσε το κύπελλο για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά!  Συγχαρητήρια στην ομάδα της  DHL αλλά και στους οπαδούς της!! Όσον αφορά την ομάδα μου είμαι ιδιαίτερα χαρούμενος και ικανοποιημένος από τους παίκτες μου στους οποίους θα ήθελα να δώσω πολλά συγχαρητήρια για την κατάκτηση του κυπέλλου αλλά και για όλη την προσπάθεια και την συνέπεια τους μέσα στην χρονιά!”