Ολοκλήρωσε την τεράστια πορεία της η ομάδα των DINOSAURS B.C. φτάνοντας στο πιο ψηλό σκαλί του βάθρου, αυτό του πρωταθλητή της League C 2015-16! Η ομάδα του Παπαδόπουλου αν και δεν ξεκίνησε τη σεζόν ως φαβορί για το πρωτάθλημα, κατάφερε με τη συνέπεια της, με τα σταθερά βήματα προόδου και  την αποφασιστικότητα των παικτών της να ολοκληρώσει τη σεζόν θριαμβευτικά, με μία σπουδαία νίκη με 60-55 επί της ομάδας της UNIFY! Και είναι ακριβώς η ποιότητα και η αξία της UNIFY που δίνει αξία στη μεγάλη νίκη των DINOSAURS!

Η UNIFY για 2η σερί χρονιά έφτασε στην πηγή αλλά νερό δεν ήπιε. Και να πέρσι ήταν το αουτσάιντερ στον τελικό με το ΜΑΥΡΟΓΕΝΗ, φέτος όλη η πορεία της μέσα στη σεζόν την είχαν κάνει το φαβορί του πρωταθλήματος. Όμως στο πιο κρίσιμο ματς της σεζόν δεν κατάφεραν να κάνουν καλή εμφάνιση και μοιραία κατέκτησαν τη 2η θέση και για φέτος!

Με ενθουσιασμό μπήκαν στο παρκέ και οι δύο ομάδες με αποτέλεσμα να κάνουν και οι δύο το καλύτερο επιθετικά δεκάλεπτο τους. Οι Δεινόσαυροι ξεκίνησαν κάπως πιο δυνατά και με σκόρερ τους Τσουρλάκη, Μυρωνάκη και Παπαδόπουλο πήραν ένα μικρό προβάδισμα στο σκορ (7-4 και 9-5). Η UNIFY προσπάθησε να περάσει την μπάλα στους Χουλιαρόπουλο και Μπλιθικιώτη, με τον 2ο να καταφέρνει να βρίσκει το δρόμο προς το καλάθι. Έτσι άμεσα η UNIFY πέρασε μπροστά για πρώτη φορά με 11-12, με το σερί της από το 11-8 να είναι 0-8 και τη διαφορά να φτάνει τους 5 πόντους. Ο Μουρμούρης με απίθανο καλάθι με ανάποδο μπάσιμο μείωσε με τον Αρβανίτη να πετυχαίνει τρίποντο για την ισοφάριση (18-18). Τελικά το δεκάλεπτο έληξε με την ελάχιστη διαφορά για τους Δεινόσαυρους (20-19).

Το 2ο δεκάλεπτο δεν είχε καμία σχέση με το πρώτο. Οι Δεινόσαυροι ανέβασαν πολύ την ενέργεια στην άμυνα με τον κόουτς Παπαδόπουλο να κρατάει φρέσκια την ομάδα με συνεχής αλλαγές. Μετά το καλάθι του Βλάχου Ι. για το 22-19 οι ομάδες έμειναν για 4 λεπτά χωρίς σκορ. Η αγωνιστική άνοδος του Χουλιαρόπουλου βοήθησε τη UNIFY να ξεκολλήσει κάπως επιθετικά, δίνοντας της και πάλι το προβάδισμα (22-25). Ένα ωραίο μπάσιμο από το Μουρμούρη και ένα τρίποντο του Μπουντζούρη ήταν αυτά που έδωσαν το προβάδισμα στους Δεινόσαυρους στο ημίχρονο (28-27)με το σκορ του επιμέρους δεκαλέπτου να  είναι το φτωχό 8-8.

Το 2ο ημίχρονο ξεκίνησε όπως τελείωσε το πρώτο, με τις δύο ομάδες ιδιαίτερα νευρικές επιθετικά, με τους Δεινόσαυρους όμως να πατάνε καλύτερα στο παρκέ. Οι βοήθειες που έδιναν οι παίκτες του Παπαδόπουλου όποτε έπαιρναν την μπάλα κοντά στο καλάθι οι Χουλιαρόπουλος και Μπλιθικιώτης ήταν αποτελεσματικές, ενώ όποτε δεν κατάφερναν να ανακόψουν τους αντιπάλους τους έκαναν φάουλ, εμποδίζοντας τους να πετύχουν εύκολους πόντους. Η αστοχία της UNIFY στις βολές όμως δεν τις επέτρεπε να έχει συνέπεια στο σκοράρισμα. Έτσι οι DINOSAURS, ξεκίνησαν να χτίζουν μια διαφορά χάρη και στην εξαιρετική επιθετικά παρουσία του Μυκωνιάτη που πέτυχε 8 σερί πόντους για την ομάδα του. Ο Βλάχος Ι. με το σκορ στο 39-31 είχε 0/3 βολές, μην καταφέρνοντας να οδηγήσει τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό και στην επίθεση ο Γρηγοριάδης πέτυχε καλάθι και φάουλ μειώνοντας σε 39-34. Ένα παλικαρίσιο καλάθι του Βλάχου Ι. και δύο όμορφα καλάθια από το Μουρμούρη όμως ανέβασαν τη διαφορά για πρώτη φορά στους 10 πόντους (45-35) με τον Ανυφαντή με μία βολή να κάνει το 45-36 του δεκαλέπτου.

Έτσι μπήκαμε στο 4ο δεκάλεπτο με το σκορ στο +9 για τους DINOSAURS και τον Παπαντωνίου της UNIFY να έχει 4 φάουλ. Ωστόσο η έμπειρη ομάδα της UNIFY δεν εγκατέλειψε την προσπάθεια και με ένα σερί 0-5 έριξε τη διαφορά στους 4 πόντους (45-41), δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς. Εκεί μίλησε η κλάση του Βλάχου Κ., ο οποίος και πέτυχε δύο σερί τρίποντα, το πρώτο μάλιστα ιδιαίτερα δύσκολο και υπό πίεση, έδωσε αέρα 8 πόντων στην ομάδα του (στο ενδιάμεσο είχε μειώσει ο Μπλιθικιώτης). Ο Μουρμούρης με άλλο ένα όμορφο μπάσιμο ανέβασε τη διαφορά στο +10 με 5.45’’ να απομένουν! Και πάλι όμως η UNIFY έκανε την αντεπίθεση της, ανέβασε την πίεση στην άμυνα, πέρασε την μπάλα στον Μπλιθικιώτη (4 πόντοι) και  με το πρώτο εύστοχο σουτ από μέση απόσταση ο Παπαντωνίου έκανε το 53-49 2.48’’ πριν τη λήξη! Ο Μυκωνιάτης με ½ βολές (στην 2η ευστόχησε αλλά πάτησε τη γραμμή) έκανε το 54-49, για να ακολουθήσει άλλο ένα καλάθι του ίδιου για το 56-49! Ο Ανυφαντής με το μοναδικό τρίποντο της UNIFY στο ματς μείωσε σε 56-52 με 1.46’’ να απομένουν. Ακολούθησαν εκατέροθεν λάθη και άστοχες προσπάθειες για να φτάσουμε 50,9’’ πριν τη λήξη με την μπάλα στα χέρια των Δεινόσαυρων. Ο Τσουρλάκης πέτυχε το καλάθι για το 58-52, ενώ ο Μπλιθικιώτης με ½ βολές έκανε το 58-53. Ο Τσουρλάκης με 0/2 άφησε αναλλοίωτο το σκορ, ενώ ο Μπλιθικιώτης με 2/2 αυτή τη φορά έκανε το 58-55. Η UNIFY έκλεψε την μπάλα στην επαναφορά όμως το τρίποντο του Παπαντωνίου υπό ασφυκτική πίεση ήταν άστοχο. Ο Βλάχος Ι. με 2/2 βολές έγραψε το τελικό 60-55 για τους πρωταθλητές πλέον Δεινόσαυρους!!!

Σε γενικές γραμμές οι Δεινόσαυροι έκαναν ένα πιο μεστό παιχνίδι, έβγαλαν περισσότερη ενέργεια και διάβασαν καλύτερα το παιχνίδι των αντιπάλων τους. Είχαν το προβάδισμα στην πλειοψηφία του αγώνα και δίκαια πήραν τη σπουδαία νίκη. Η UNIFY προσπάθησε να παίξει το σύνηθες παιχνίδι της με τους αιφνιδιασμούς του Χουλιαρόπουλου και το ποστάρισμα του Μπλιθικιώτη, όμως υστέρησαν πάρα πολύ στην εκτέλεση. Με 21 χαμένες βολές και μόλις ένα τρίποντο είναι πολύ δύσκολο να κερδίσεις ένα τελικό!

Ο Μυκωνιάτης ήταν ο MVP της αναμέτρησης. Ο Βλάχος Κωνσταντίνος ήταν καθοριστικός στην 4η περίοδο, ο Βλάχος Ιγνάντιος μόνιμη πηγή ενέργειας σε άμυνα και επίθεση και ο Μουρμούρης πιο ώριμος από όλους διαβάζοντας και τιμωρώντας την άμυνα των αντιπάλων σε κάθε ευκαιρία! Ο Μπλιθικιώτης πρώτος σκόρερ του ματς με 24 πόντους, ακολούθησε ο Χουλιαρόπουλος με 14!

Συγχαρητήρια και στις δύο ομάδες για την σπουδαία χρονιά και τον όμορφο τελικό.

ΑΝΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ 1 2 3 4 ΤΕΛΟΣ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟΥ 1 2 3 4
DINOSAURS B.C 20 08 17 15 DINOSAURS B.C 20 28 45 60
UNIFY 19 08 09 19 UNIFY 19 27 36 55

Διαιτητές : Σκούτας, Παυλόπουλος, Ραχιώτης.

DINOSAURS B.C. (Παπαδόπουλος Χ. ) : Μυρωνάκης 4, Μυκωνιάτης 13, Αλεβίζος , Βλάχος Κ. 8 (2), Αρβανίτης 3 (1), Παπαδόπουλος 3 (1), Παπαθεοδώρου , Μουρμούρης 11, Μπουντζούρης 3 (1), Τσουρλάκης 4, Βλάχος Ι. 11, Θεοδωράκος.

UNIFY (Χάλκος Κ. ) : Μελικίδης , Παπαντωνίου 8, Χουλιαρόπουλος 14, Τζιάκης , Παπαδόπουλος , Βέρροιος , Ανυφαντής 4 (1), Ταλαμπέκος, Κορμαρής 2, Μπιλιθικιώτης 24, Γρηγοριάδης 3.

Δηλώσεις Παικτών/Προπονητών

Παπαδόπουλος Χρήστος (Προπονητής – παίκτης DINOSAURS) :

DSC00659” Καταρχήν συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά! Είχαμε πει εξ αρχής ότι το κύπελλο θα το αφιερώσουμε στο φίλο μας τον κύριο Μουρμούρη. Κάναμε μία καλή χρονιά, ξεκινήσαμε από την αρχή με σκοπό να δούμε κάποιες εμπειρίες. Πήραμε τις εμπειρίες, είδαμε πως είναι και το πρωτάθλημα. Τα πληρώσαμε όλα αυτά και σε χρόνο, γιατί έχουμε οικογένειες, έχουμε δουλειές, τα παρατήσαμε όλα και ήρθαμε σε αυτό το παιχνίδι. Τώρα θα μαζευτούμε να δούμε τι θα κάνουμε την επόμενη χρονιά. Τώρα μας περιμένει ο πιο δύσκολος αγώνας, ο αγώνας με τις μπύρες! Καλό καλοκαίρι . “

Χάλκος Κωνσταντίνος (Προπονητής UNIFY) :

DSC00630” Συγχαρητήρια στην ομάδα μου, συγχαρητήρια στα παιδιά, γιατί όλη τη σεζόν παίζανε με την τιμιότητα και τη μαγκιά που τους διακρίνει και την ψυχάρα. “

Στο τέλος του αγώνα βραβεύτηκαν όλοι όσοι ξεχώρισαν στο πρωτάθλημα της League C.

MVP LEAGUE C1 ΧΟΥΛΙΑΡΟΠΟΥΛΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ (UNIFY)
1ΟΣ ΣΚΟΡΕΡ LEAGUE C1 ΧΟΥΛΙΑΡΟΠΟΥΛΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ (UNIFY)