Στον Μικρό Τελικό της Γ Κατηγορίας μεταξύ της Navios και της Novibet, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 60 – 71.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2–3. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες μπήκαν με ενέργεια και απόπειρες αιφνιδιασμών στα πρώτα λεπτά, αλλά έχοντας χαμηλά ποσοστά, με την Navios να σκοράρει κυρίως με σουτ 3 πόντων του Γεραπετρίτη Γ. και το σκορ να είναι 11 – 11 στα μισά της περιόδου. Στην συνέχεια το παιχνίδι συνέχισε σε πιο αργό ρυθμό, με τους δύο αντιπάλους να επιλέγουν οργανωμένες επιθέσεις, τους γηπεδούχους να έχουν περισσότερη υπομονή, να διατηρούν το προβάδισμα σκοράροντας κυρίως με βολές αλλά η ομάδα της Novibet με ένα επιθετικό ξέσπασμα να καταφέρνει να μειώσει και η περίοδος να κλείνει με σκορ 18 – 17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες μπήκαν πιο δυνατά, παίρνοντας προβάδισμα 2 κατοχών από νωρίς, αλλά η ομάδα της Novibet με επιθετική αιχμή τον Τζαννή Θ. έμεινε κοντά στο σκορ το οποίο στα μισά της περιόδου ήταν 25 – 20. Στην πορεία και οι 2 ομάδες παρουσιάστηκαν νευρικές, με βεβιασμένες επιθέσεις και αβίαστα λάθη, μένοντας χωρίς σκορ για 2 λεπτά αλλά παρόλα αυτά η Navios ανέβασε ταχύτητα και με ένα run 6–0 ανέβασε το προβάδισμα στους 9 πόντους (και πάλι κυρίως με σουτ 3 πόντων του Κωνσταντάτου Χ. και Γεραπετρίτη Γ.), με την Novibet να βασίζεται κυρίως σε προσωπικές ενέργειες του Τζαννή Θ., ο οποίος με 2 σερί τρίποντα στο τελευταίο λεπτό βοήθησε την ομάδα του να μειώσει εκ νέου και το ημίχρονο να κλείσει με σκορ 35 – 32.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες με ενέργεια και στις 2 πλευρές του γηπέδου, επιλέγοντας κυρίως οργανωμένες επιθέσεις, μένοντας κοντά στο σκορ, με τον Τζαννή Θ. να φορτώνεται με 3ο φάουλ, τον Κολλέρης Δ. με 4ο φάουλ και το σκορ να είναι 44 – 43 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο δεύτερο μισό της περιόδου παρόλα αυτά ο Τζαννής Θ. πήρε κυριολεκτικά φωτιά (έχοντας σκοράρει τους 17 από τους 20 πόντους της περιόδου για την ομάδα του), με αποτέλεσμα η Novibet να περάσει μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά, με την Navios να έχει κολλήσει επιθετικά βλέποντας τους αντιπάλους της να παίρνουν προβάδισμα 3 κατοχών και η περίοδος να κλείνει με σκορ 44 – 52.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα με το καλημέρα η διαφορά ανέβηκε στους 10 πόντους με τον Τζαννή Θ. να συνεχίζει να έχει εξαιρετικά ποσοστά, τους παίκτες της Navios να προσπαθούν να αντιδράσουν πιέζοντας το ρυθμό του αγώνα (αλλά χωρίς να καταφέρουν να μειώσουν κάτω από 3 κατοχές), με αποτέλεσμα με διαφορά να ανέβει στους 10+ πόντους, το παιχνίδι να αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα στα τελευταία λεπτά και η  ομάδα της Novibet να πάρει τελικά τη νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Κολλέρης Δ. με 18 και Γεραπετρίτης Γ. με 12 (4), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Τζαννής Θ. με 42 (6) και Γρίβας Ι. με 14 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Αποστολίδης, Παπαφωτίου

ΑΝΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ 1 2 3 4 ΤΕΛΟΣ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟΥ 1 2 3 4
NAVIOS 18 17 9 16 NAVIOS 18 35 44 60
NOVIBET 17 15 20 19 NOVIBET 17 32 52 71

NAVIOS (Κορρές): Δρελιώζης Δ. 5, Κωνσταντάτος Χ. 8 (2), Τηλεμάχου Χ. 2, Κολλέρης Δ. 18, Γεραπετρίτης Γ. 12 (4), Συρίγος Ε., Γιαννόπουλος Γ. 15, Χατζούλης Δ.

NOVIBET (Ανδρής): Τζαννής Θ. 42 (6), Ανδρής Κ., Κουρουπής Ι., Ανέστης Γ. 6 (1), Γρίβας Ι. 14, Αραμπατζής Ι. 7.

Τζαννής Θεόδωρος  (Παίκτης NOVIBET) :

” Πρώτα από όλα να δώσω τα συγχαρητήρια μου στη διοργάνωση, ήταν ένα πολύ καλό τουρνουά, το ευχαριστηθήκαμε πάνω από όλα. Ήταν μια καινούρια προσπάθεια για εμάς, στην ουσία με κάποια από τα παιδιά της ομάδας δεν γνωριζόμασταν στο χώρο της δουλειάς και γνωριστήκαμε μέσα από το τουρνουά. Δεθήκαμε, σιγά σιγά βρήκαμε το ρυθμό μας, καθώς είχαμε ξεκινήσει κάπως άσχημα. Φτάσαμε στο τέλος να διεκδικούμε την πρόκριση στον τελικό. Δεν τα καταφέραμε. Σήμερα το θέλαμε το παιχνίδι, τη θέλαμε τη νίκη. Τα καταφέραμε. Μπράβο και στα παιδιά της NAVIOS για την προσπάθεια όλη τη χρονιά, είναι καλή ομάδα, αξιόλογη. Σήμερα ήταν και τραυματίας και χωρίς παπούτσια ο καλύτερος μας παίκτης (αναφέρεται στο Νο 6), οπότε βγήκα εγώ λίγο πιο μπροστά! Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά και αυτά που βρίσκονται εδώ και σε αυτά που λείπουν, λόγω δουλειάς είναι λίγο δύσκολο να μαζευόμαστε όλοι. Καλό καλοκαίρι σε όλους!”

Γεραπετρίτης Γιώργος (Αρχηγός NAVIOS) :

” Ευχαριστούμε πολύ για την ευκαιρία που μας δώσατε να συμμετέχουμε. Το προσπαθήσαμε όσο μπορούσαμε, στο τέλος μείναμε από δυνάμεις. Να ξεκουραστούμε και να δούμε του χρόνου πάλι. Καλό καλοκαίρι!