30/03/2023 19:30 Commercial Cup 22/23 1 40'

Σ.Υ.Τ.Α.171016851
DNV1479939

Leof. Posidonos, Pireas 185 47, Greece

Στον αγώνα του κυπέλλου μεταξύ της Σ.Υ.Τ.Α και της DNV, οι πρώτοι κατάφεραν και πήραν την πρόκριση με σκορ 51-39.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 ομάδων επέλεξαν άμυνα ζώνης για να αποκτήσουν ένα προβάδισμα στον αγώνα από νωρίς. Ο ρυθμός του αγώνα ήταν κανονικός με τους γηπεδούχους ωστόσο να εξαπολύουν γρήγορες επιθέσεις ενώ οι αντίπαλοί τους οργανωμένες. Η ομάδα που είχε καλύτερο αποτέλεσμα ήταν οι φιλοξενούμενοι οι οποίοι στα πρώτα 5 λεπτά βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 6 8. Στη συνέχεια όμως οι γηπεδούχοι ανεβάζοντας τον ρυθμό τους κατάφεραν να βγαίνουν στον αιφνιδιασμό και να προηγούνται στο πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 17-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μπαίνουν δυναμικά και ισοφάρισαν το σκορ στους 17 πόντους. Η συνέχεια ωστόσο ήταν απογοητευτική και για τις 2 ομάδες επιθετικά αφού υπέπεσαν σε αρκετά λάθη και το σκορ στα μισά της περιόδου ήταν 20-21. Ωστόσο οι γηπεδούχοι όπως και στην προηγούμενη περίοδο κατάφεραν μέσα από την πίεση στην άμυνα να βγαίνουν στον αιφνιδιασμό παίρνοντας ξανά προβάδισμα, αυτήν τη φορά 6 πόντων, στο ημίχρονο 27-21.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με τους παίκτες της Σ.Υ.Τ.Α να βγαίνουν στις γρήγορες επιθέσεις ενώ οι παίκτες της DNV να κάνουν κακά σουτ και να παίζουν με βιασύνη έχοντας ταυτόχρονα και μικρό βάθος στον πάγκο τους. Αυτό συντέλεσε στο 25ο λεπτό το σκορ να είναι 37-24. Στην πορεία οι φιλοξενούμενοι βελτιώνουν την άμυνά τους και κατάφεραν να περιορίσουν το παθητικό τους χωρίς ωστόσο αυτό να συνδυαστεί και με μείωση της διαφοράς αφού αυτή έμεινε σταθερή 43-30.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα οι παίκτες των γηπεδούχων εκμεταλλεύτηκαν το προβάδισμα το οποίο είχαν ως μαξιλαράκι ασφαλείας το οποίο τους αφαίρεσε οποιοδήποτε άγχος μπορούσαν να έχουν για την συνέχεια. Αυτό τους έδινε τη δυνατότητα να παίζουν πιο ελεύθερα και να καταφέρνουν επιπλέον ναι παίρνουν επιθετικά ριμπάουντ τα οποία συντέλεσαν στην αύξηση της υπέρ τους διαφοράς έστω και λίγο (51-36). Στα επόμενα τα λεπτά με την τύχη του αγώνα να έχει κριθεί η συγκέντρωση ήταν απούσα λόγω και της κούρασης με τις ομάδες να καταδικάζονται σε μια αστοχία που δεν επιφύλαξε τίποτα παραπάνω από 3 πόντους, όλους από την πλευρά των φιλοξενούμενων