35 - 39

30/11/2023 21:30 Commercial League B 23/24 4 40'

ΑΔΜΗΕ8814535
ΕΛΑΝΕΤ96121239

Στον Αγώνα της 4ης Αγωνιστικής μεταξύ της ΑΔΜΗΕ και της ΕΛΑΝΕΤ, οι τελευταίοι πήραν τη νίκη με σκορ 35-39.

Στην αρχή του αγώνα και οι δυο ομάδες επέλεξαν άμυνα ζώνης, με το ρυθμό του παιχνιδιού να είναι γρήγορος και το αμυντικό παιχνίδι αρκετά σκληρό απο τα πρώτα κιόλας λεπτά. Στο πρώτο 5λεπτο του αγώνα οι ομάδες ήταν ισσόπαλες (6-6), και το σκορ της περιόδου στο 8-9 υπέρ των φιλοξενουμένων.

Στο 2ο Δεκάλεπτο το τέμπο του αγώνα παρέμεινε ίδιο, με τις ομάδες ωστόσο να πηγαίνουν σε οργανωμένες επιθέσεις χωρίς να καταφέρει κάποια απο τις δυο να ξεφύγει στο σκορ με διαφορά. Στα πρώτα 5 λεπτά της περιόδου το σκορ ήταν και πάλι ισσόπαλο (12-12), στην συνέχεια όμως η ομάδα της ΑΔΜΗΕ με πρωταγωνιστή τον Δημητράκη Α. κατάφερε να πετύχει κάποιους εύκολους πόντους. Η ομάδα της ΕΛΑΝΕΤ έβγαλε αντίδραση και το ημίχρονο έληξε με σκορ 16-15.

Στο 3ο Δεκάλεπτο τόσο οι γηπεδούχοι, όσο και οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν με άμυνες ζώνης και ο ρυθμός του αγώνα έγινε πιο αργός, αλλά και οι δυο ομάδες ήταν πιο εύστοχες. Στο διάστημα αυτό, η ομάδα της ΕΛΑΝΕΤ με πρωταγωνιστή τον Αγγελόπουλο Η., ο οποίος πέτυχε 3 σερί τρίποντα, κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ (22-26). Οι γηπεδόυχοι ανέβασαν την απόδοση τους στην συνέχεια, πιέζοντας αρκετά στην άμυνα, και με εύστοχα σουτ πέρασαν και πάλι μπροστά, με το σκορ περιόδου να διαμορφώνεται σε 30-27.

Στο 4ο Δεκάλεπτο το παιχνίδι άρχισε να εξελίσσεται σε πραγματικό θρίλερ, με τα μαρκαρίσματα να είναι πολύ σκληρά. Στα τελευτάια λεπτά ο αγώνας απέκτησε μία άγρια ομορφιά, βρίσκοντας τους φιλοξενούμενους αρχικά να μειώνουν την διαφόρα και μετέπειτα δείχνοντας ψυχραιμία, να καταφέρνουν να περάσουν μπροστά στο σκορ και να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα (35-39).