44 - 53

01/03/2023 20:30 Commercial League A 22/23 3 40'

ΑΔΜΗΕ174101344
Vodafone811161853

Στον αγώνα της 3ης αγωνιστικής μεταξύ της ΑΔΜΗΕ και της Vodafone, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται το τελικό 44-53.

Του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα ζώνης για να μπορέσουν να θωρακίσουν καλύτερα τις άμυνες τους. Επιθετικά και οι 2 ομάδες μπήκαν νωθρά με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα με σκορ 5-6. Στη συνέχεια όμως οι παίκτες της ΑΔΜΗΕ φόρτσαραν και βγάζοντας πολλή ενέργεια στο παρκέ έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 17-8.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να έχουν τον πρώτο λόγο στον αγώνα βγάζοντας ένταση και κρατούσαν το προβάδισμα υπέρ τους. Στα μισά της περιόδου ήταν μπροστά με 19-12. Στο υπόλοιπο όμως οι παίκτες της Vodafone, βελτίωσαν την απόδοσή τους έκλεισαν τους χώρους προς το δικό τους καλάθι και είδαν τη διαφορά σε βάρος τους να μειώνεται με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 21-19.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι ομάδες συνέχισαν να παραμένουν κοντά στο σκορ. Οι γηπεδούχοι από την πλευρά τους εκδήλωναν βιαστικούς αιφνιδιασμούς που δεν κατάφεραν να βρουν τον στόχο ενώ οι αντίπαλοί τους έκαναν πολλά φάουλ και έτσι το σκορ στο 25ο λεπτό του αγώνα ήταν 23-22. Στην πορεία όμως οι παίκτες της Vodafone, ασκώντας πίεση σε όλο το γήπεδο το οποίο προκάλεσε και τα λάθη από την απέναντι πλευρά έδωσε το έναυσμα για την ανατροπή. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με τη Vodafone να προηγείται με σκορ 31-35.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα και οι 2 ομάδες έδωσαν ιδιαίτερη βάση στην επίθεσή τους για να διεκδικήσουν το ροζ φύλλο αγώνα. Αυτό όμως κύλησε ενάντια στους γηπεδούχους οι οποίοι δεν μπορούσαν να αποτρέψουν το σκοράρισμα από τους αντιπάλους τους το οποίο τους κρατούσε σταθερά μεν, πίσω στο σκορ δε. Το σκορ με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη ήταν 41-45. Στα κρίσιμα εναπομείναντα λεπτά οι παίκτες της Vodafone, είχαν την ψυχραιμία και βρήκαν εύστοχα σουτ 3 πόντων τα οποία σφράγισαν το ροζ φύλλο αγώνα για εκείνους με μεγαλύτερη διαφορά απ όση είχαν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.