29/11/2015 19:30 League B1 15/16 40'

Βιοιατρική813171654
EY1411202671

Thetidos 6, Peristeri 121 35, Greece

Σε ένα παιχνίδι μεταξύ της ΒΙΟΙΑΤΡΙΚΗΣ (η οποία αγωνίστηκε με σημαντικές απουσίες) και της ΕΥ, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν μία άνετη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 54-71.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Βιοιατρική ξεκίνησε με άμυνα man και η EY με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι στα πρώτα λεπτά η Βιοιατρική είχε καλή κυκλοφορία της μπάλας στο σετ και η ΕΥ ήταν βιαστική στις επιλογές της. Παρόλα αυτά το σκορ ήταν κοντά έως τα τελευταία λεπτά όπου οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν την άμυνα τους και δυσκόλεψαν τους αντιπάλους τους να σκοράρουν, με αποτέλεσμα να κλείσουν την περίοδο με προβάδισμα 2 κατοχών και το σκορ 8-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και οι 2 ομάδες μπήκαν νευρικές, με βιαστικές επιλογές και αβίαστα λάθη στα πρώτα λεπτά. Οι δύο ομάδες στο δεύτερο μισό βελτιώθηκαν επιθετικά,με τους γηπεδούχους να βρίσκουν λύσεις από προσωπικές ενέργειες του Παπανόγλου Σ. και την ΕΥ να σκοράρει κυρίως σε αιφνιδιασμούς και στο transition. Σκορ ημιχρόνου  21-25.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την ΕΥ να μπαίνει με ενέργεια και συγκέντρωση και με καλές τελικές επιλογές να παίρνει μία διαφορά 10+ πόντων στα πρώτα μόλις λεπτά. Η ομάδα της Βιοιατρικής δυσκολεύτηκε επιθετικά στο μεγαλύτερο μέρος του ημιχρόνου (με την κόπωση των παικτών να είναι εμφανής), με αποτέλεσμα η διαφορά συνεχώς να διευρύνεται και την ομάδα της ΕΥ να παίρνει μια άνετη νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Παππάς Κ. με 16 και Παπανόγλου Σ. με 14(3), ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Αγγέλου Θ. με 26(1) και Μητσόπουλος Κ με 24(3) πόντους αντίστοιχα.