Βιοιατρική1412121755
Mytilineos2412181367

Ζηρίνειο
Leof. Kifisias 192, Kifisia 145 62, Greece

Σε ένα παιχνίδι μεταξύ της Βιοϊατρικής και του Μυτιληναίου, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 55 – 67.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2–3, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες μπήκαν με διάθεση στα πρώτα λεπτά και ζεστές από τη γραμμή των 3 πόντων, παραμένοντας κοντά στο σκορ το οποίο στα μισά της περιόδου ήταν 9–10. Στην πορεία της περιόδου ο Μυτιληναίος ανέβασε την ενέργεια του αμυντικά, έβγαλε άμυνες, έτρεξε σε αιφνιδιασμούς και πήρε ένα προβάδισμα 3 κατοχών με πρωταγωνιστή τον Μπερδεμπέ Α., ο οποίος σκόραρε στη πρώτη περίοδο 20 πόντους (4), με την περίοδο τελικά να κλείνει με σκορ 14 – 24.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικές επιθετικά, με χαμηλά ποσοστά και τον πρώτο λόγο να έχουν οι άμυνες με το σκορ στα πρώτα 5 λεπτά να είναι 19 – 29. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ταχύτητα και με πιεστικό man, έβγαλαν άμυνες και άρχισαν να τρέχουν σε αιφνιδιασμούς με αποτέλεσμα να διατηρήσει μια διαφορά +10 πόντων με τους γηπεδούχους να συνεχίζουν να είναι στατικοί και χωρίς ρυθμό επιθετικά και το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 26 – 36.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και πάλι οι φιλοξενούμενοι με περισσότερη ενέργεια, με καλή κίνηση μακριά από την μπάλα και καλά ποσοστά και τελικές επιλογές και συνεχίζοντας να πιέζουν για αιφνιδιασμούς σε κάθε ευκαιρία με αποτέλεσμα να ανεβάσουν τη διαφορά στους 16 πόντους στα πρώτα 3 λεπτά. Στην συνέχεια και οι δύο ομάδες έδειξαν μαχητικότητά, έβγαλαν ενέργεια αμυντικά με αποτελέσματα τα ποσοστά και των δύο να πέσουν και η περίοδος να κλείσει με σκορ 38 – 54.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Βιοϊατρική μπήκε με περισσότερη ενέργεια από την αρχή, έβγαλε άμυνες, έτρεξε σε αιφνιδιασμούς και ξεκίνησε με ένα 6–0, μειώνοντας σε 44 – 54 στα πρώτα 2 λεπτά και σε 47 – 56 στα πρώτα 3 λεπτά. Στην συνέχεια οι παίκτες του Μυτιληναίου άρχισαν σιγά-σιγά να αντιδρούν και με πρωταγωνιστή τον Μπερδεμπέ Α. και με μεγαλύτερη αμυντική προσήλωση ανέβασαν και πάλι το προβάδισμα στους 11 πόντους, διατηρώντας μια διαφορά + 3 κατόχων έως το τέλος και πήραν τελικά τη νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Πιτένης Α. με 15 (1) και Μακρόπουλος Χ. με 13 (2), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Μπερδεμπές Α. με 35 (4) και Μουχλίδης Δ. με 10 (2) πόντους αντίστοιχα.