17/01/2016 17:45 League B1 15/16 40'

Βιοιατρική1719121462
Φ.Σ.Α.1314182065

Thetidos 6, Peristeri 121 35, Greece

Σε ένα παιχνίδι μεταξύ της Βιοϊατρικής και του ΦΣΑ, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν μια δύσκολη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 62-65.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με περισσότερη συγκέντρωση και με πολύ καλά ποσοστά από τη γραμμή των τριών πόντων, έκαναν ένα run 12 – 4 στα πρώτα 3 λεπτά με το σκορ 15 – 7 στο πρώτο μισό της περιόδου. Στο δεύτερο μισό, το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο με τους φιλοξενούμενους όμως να βελτιώνονται ποιοτικά, να έχουν καλύτερες τελικές επιλογές αλλά να συνεχίζουν να μην βγάζουν ενέργεια στην άμυνα με αποτέλεσμα οι παίχτες της Βιοιατρικής να μην χάσουν το ρυθμό επιθετικά και την περίοδο να κλείσει με σκορ 19 – 13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες μπήκαν ενέργεια στον αγωνιστικό χώρο, με τους παίκτες του ΦΣΑ να βελτιώνονται αμυντικά και να πιέζουν για αιφνιδιασμούς με αποτέλεσμα να μειώσουν στα πρώτα 3 λεπτά σε δύο πόντους. Οι γηπεδούχοι από την άλλη πλευρά συνέχισαν να έχουν καλή κυκλοφορία της μπάλας, σωστές τελικές επιλογές, με καλά ποσοστά από τη γραμμή των 3 πάντων, με αποτέλεσμα το σκορ στα πρώτα πέντε λεπτά να είναι 30-21. Στο δεύτερο μισό οι παίκτες της Βιοϊατρικής συνέχισαν να έχουν καθαρό μυαλό και συγκέντρωση ενώ ο ΦΣΑ συνέχισε να έχει πρόβλημα απέναντι στο κλειστό man των γηπεδούχων με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 36 – 27.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικές, με χαμηλά ποσοστά στα πρώτα δυόμισι λεπτά αλλά με τους φιλοξενούμενους να ψαλιδίζουν σιγά-σιγά τη διαφορά και να μειώνουν σε μία κατοχή κυρίως με αιφνιδιασμούς στα πρώτα τέσσερα λεπτά και να ισοφαρίζουν και να περνάνε μπροστά στα μισά της περιόδου! Στο δεύτερο μισό η Βιοϊατρική αρχίζει να ξεκολλάει επιθετικά, να βελτιώνει τις επιλογές της και να ξανά παίρνει το προβάδισμα με την περίοδο τελικά να κλείνει με σκορ 48 – 45.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο στα πρώτα λεπτά και δύο ομάδες μπήκαν δυνατά, με ενέργεια και καθαρό μυαλό επιθετικά με αποτέλεσμα να πάνε neck to neck, αλλά με τον ΦΣΑ να περνάει μπροστά με 2 πόντους στα μισά της περιόδου. Στα τελευταία πέντε λεπτά οι παίκτες της βιοϊατρικής άρχισαν να χάνουν τη συγκέντρωση τους και να δείχνουν σημάδια κόπωσης, ενώ οι αντίπαλοί τους σημάδευαν το ζωγραφιστό και πήραν μια διαφορά 6 πόντων τρεισήμισι λεπτά πριν το τέλος. Στα τελευταία τρία λεπτά οι γηπεδούχοι δείξανε μαχητικότητα, μείωσαν σε μία κατοχή ενάμιση λεπτό πριν το τέλος αλλά οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν τη ψυχραιμία τους και το προβάδισμα παίρνοντας τελικά τη νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν Βαρδονικολάκης Ι. με 15 (3) και Γρατσινόπουλος Θ. με 11, ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Μάγλος Μ. με 22 (1) και Δημητρόπουλος Θ. με 17 πόντους αντίστοιχα.