53 - 61

17/12/2017 14:30 Super League B 17/18 40'

Βιοιατρική171291553
Elpen1719131261

Στον αγώνα μεταξύ της ΒΙΟΙΑΤΡΙΚΗΣ και της ELPEN, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τελικά την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 53 – 61.

Στο 1ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2 – 3, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες σε οργανωμένες κυρίως επιθέσεις και με καλά πατήματα και συγκέντρωση στον αγωνιστικό χώρο, δείχνοντας παράλληλα υπομονή αλλά μετά τα πρώτα 2 λεπτά και οι δύο άρχισαν να τρέχουν σε αιφνιδιασμούς μένοντας κοντά στο σκορ το οποίο ήταν 11 – 10 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια το παιχνίδι σε πολύ καλό τέμπο, με τους παίκτες να έχουν λυθεί επιθετικά, τις άμυνες να είναι καθαρές και περιόδος να κλείνει με σκορ 17 – 17.

Στο 2ο δεκάλεπτο και πάλι οι δύο αντίπαλοι έπαιξαν καλό και ορθολογικό μπάσκετ από την αρχή, συνέχισαν να έχουν καλά ποσοστά και να εναλλάσσονται στο προβάδισμα, με το σκορ να είναι 27 – 27 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο παρόλα αυτά οι άμυνες άρχισαν να δυναμώνουν, με τους παίκτες να δείχνουν μεγαλύτερη μαχητικότητα στα ριμπάουντ, αλλά στα τελευταία 2 λεπτά η ELPEN με 8 σερί πόντους του Βλασσόπουλου Μ. (με 2 τρίποντα) πήρε προβάδισμα 2 κατοχών και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 29 – 36.

Στο 3ο δεκάλεπτο και πάλι οι άμυνες καλές έχοντας από την αρχή τον πρώτο λόγο, με τα ποσοστά να πέφτουν, αλλά παρόλα αυτά οι δύο ομάδες έμειναν κοντά στο σκορ το οποίο ήταν 35 – 40 στα πρώτα 5 λεπτά. Στα επόμενα 5 λεπτά παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι με διαδοχικά κλεψίματα και αιφνιδιασμούς ξαναπήραν διαφορά 3 κατοχών, με τους γηπεδούχους να μην ευνοούνται από το physical παιχνίδι βλέποντας τηn διαφορά να ανεβαίνει σε διψήφιο επίπεδο και η περίοδος να κλείνει με σκορ 38 – 49.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των 2 ομάδων, με την ομάδα της ELPEN να διατηρεί διψήφιο προβάδισμα μέχρι τα τελευταία 3 λεπτά όπου η ΒΙΟΙΑΤΡΙΚΗ έδειξε σημεία ζωής και με ένα εντυπωσιακό run και τρίποντο του Βαρδονικολάκη Σ. μείωσε σε μία κατοχή με το σκορ να είναι 51 – 54 με δυόμιση λεπτά για λήξη και 51 — 56 με 2 λεπτά για λήξη. Στα τελευταία  2  λεπτά του αγώνα παρόλα αυτά οι παίκτες ELPEN έδειξαν καθαρό μυαλό, διατηρώντας τον έλεγχο του ρυθμού του αγώνα καθώς και μια διαφορά 2 τουλάχιστον κατοχών παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Παπακωνσταντίνου Τ. με 15 (1) και Βαρδονικολάκης Σ με 12 (4), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Μανωλιάδης Λ. με 21 (1) και Βλασσόπουλος Μ. με 17 (3) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Γιακείμη. Ορφανός Μ.