52 - 40

20/11/2016 16:00 League C1 16/17 40'

Βιοιατρική101591852
Factoring Triple G11691440

Σε έναν αγώνα μεταξύ της ΒΙΟΙΑΤΡΙΚΗΣ και της FACTORING TRIPLE G, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη, με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 52 – 40.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 3– 2, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες παρουσιάστηκαν διστακτικές, έχοντας χαμηλά ποσοστά στα πρώτα λεπτά, επιλέγοντας κυρίως οργανωμένες επιθέσεις και το σκορ να είναι 4–2 στα μισά της περιόδου. Στην πορεία και οι δύο ομάδες συνέχισαν στο ίδιο τέμπο, μέχρι τελευταία 2 λεπτά όπου η Βιοιατρική άρχισε να πιέζει μετά από ριμπάουντ για αιφνιδιασμούς, βρίσκοντας εύκολα καλάθια, οι παίκτες της Triple G άρχισαν να λύνονται και αυτοί επιθετικά, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 10 – 11.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες μπήκαν ζέστες στον αγωνιστικό χώρο, βγάζοντας ενέργεια και έχοντας καλό ρυθμό, εναλλασσόμενες στο προβάδισμα αλλά παράλληλα χαρακτηρίστηκαν από βιαστικές επιλογές με το σκορ να είναι στα μισά της περιόδου 17 – 15. Στο υπόλοιπο της περιόδου το παιχνίδι συνέχισε σε πολύ καλό ρυθμό με τους δύο αντιπάλους να παίζουν ελεύθερο μπάσκετ, χωρίς σκοπιμότητες και με καθαρές άμυνες, αλλά σιγά-σιγά η Βιοιατρική ευνοήθηκε από το γρήγορο τέμπο του αγώνα και πήρε προβάδισμα 3 κατοχών, με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 25 – 17.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και πάλι οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικές στο παρκέ στα πρώτα 2 λεπτά, αλλά τελικά οι γηπεδούχοι με εύστοχο τρίποντο του Γιαννακά Ι. πήραν προβάδισμα 10+ πόντων, με τα ποσοστά να παραμένουν χαμηλά και το σκορ στα πρώτα 5 λεπτά να είναι 30 – 20. Στην συνέχεια οι παίκτες των δύο ομάδων λύθηκαν και πάλι επιθετικά, παίζοντας καθαρό μπάσκετ, έβγαλαν ενέργεια με το παιχνίδι να ξαναπαίρνει πολύ καλό ρυθμό αλλά οι γηπεδούχοι να διατηρουν προβάδισμα 3+ κατοχών και η περίοδος να κλείνει με σκορ 34 – 26.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο με το καλημέρα οι παίκτες της Triple G μπήκαν με περισσότερη συγκέντρωση στο παρκέ και μείωσαν σε 2 κατοχές, με τον πρώτο λόγο να έχουν οι άμυνες στα πρώτα 2 λεπτά, αλλά την Βιοιατρική να κυριαρχεί στο ζωγραφιστό, κυρίως με πρωταγωνιστή τον Αργυριάδη Μ. και να ξανά ανεβάζει την διαφορά στις 3 κατοχές και το σκορ να είναι 43 – 32 στα πρώτα 5 λεπτά. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους φιλοξενούμενους να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα, αλλά παράλληλα να παρουσιάζουν εμφανή σημάδια κόπωσης, τους γηπεδούχους να παραμένουν σοβαροί και συγκεντρωμένοι, να διατηρούν προβάδισμα 3+ κατοχών και να παίρνουν τελικά την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Γιαννακάς Ι. με 18 (2) και Πιτένης Κ. με 10 (1), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Αργυρόπουλος Ν. με 7 (1) και Λούμπας Ν. με 7 πόντους αντίστοιχα.