66 - 52

12/03/2017 16:00 League C5 16/17 40'

Βιοιατρική1519131966
ThinkDigital121282052

Στον αγώνα της 12ης Αγωνιστικής μεταξύ της ΒΙΟΙΑΤΡΙΚΗΣ και της THINK DIGITAL, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 66 – 52.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2 – 3, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες μπήκαν με ενέργεια και καλά πατήματα στον αγωνιστικό χώρο, έτρεξαν περιστασιακά σε αιφνιδιασμούς και είχαν καλά ποσοστά, με το σκορ στα μισά της περιόδου να είναι 10 – 10. Στην συνέχεια οι άμυνες και από τις δύο πλευρές δυνάμωσαν, οι παίκτες άρχισαν να μην έχουν καθαρές τελικές επιλογές, η Think Digital γύρισε την άμυνα σε ζώνη 2 – 3, τα ποσοστά έπεσαν και η περίοδος έκλεισε με σκορ 15 – 12.

Στο 2ο Δεκάλεπτο και πάλι το παιχνίδι σε καλό τέμπο, με την Βιοιατρική όμως με εύστοχο τρίποντο του Πατμανίδη Κ. να ανεβάζει το προβάδισμα σε 3 κατοχές, την Think Digital να συνεχίζει να αντιμετωπίζει πρόβλημα στις οργανωμένες επιθέσεις της, σε αντίθεση με τους αντιπάλους της οι οποίοι και πάλι με τρίποντο (αυτήν την φορά από τον Ντζανή Ε.) κατάφεραν να ανεβάσουν το προβάδισμα σε διψήφια επίπεδα, με το σκορ στα πρώτα 5 λεπτά να είναι 28 – 17. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι παίκτες της Think Digital άρχισαν να πιέζουν και πάλι για αιφνιδιασμούς με αιχμή τους Μάργαρη Β. και Μαυρίκιο Ν. με αποτέλασμα να βρουν εύκολα καλάθια και να μειώσουν σε 5 πόντους, τις δύο ομάδες να συνεχίζουν να παίζουν καθαρό μπάσκετ, αλλά την ομάδα της Βιοιατρικής να αντιδρά στα τελευταία 2 λεπτά, κλείνοντας το ημίχρονο με σκορ 34 – 24.

Τόσο στο 3ο όσο και στο 4ο Δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της Think Digital να συνεχίζουν να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά παράλληλα δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο να βρουν ρυθμό στις οργανωμένες επιθέσεις τους (σκοράροντας σχεδόν αποκλειστικά από αιφνιδιασμούς και συνεχίζοντας να έχουν σχετικά χαμηλά ποσοστά) και τους παίκτες της Βιοιατρικής από την άλλη πλευρά να συνεχίζουν να παίζουν καλό και ελεύθερο μπάσκετ (με πολυπρόσωπη επίθεση και καλή παραγωγή από assist) διατηρώντας τον έλεγχο του αγώνα καθώς και μια διαφορά 3+ κατοχών, παίρνοντας τελικά την νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Πατμανίδης Κ. με 15 (1) και Πιτένης Α. με 11 (1), ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Μαυρίκιος Ν. με 23 (1) και Μάργαρης Β. με 10 πόντους αντίστοιχα.