ΔΙΚΗΓΟΡΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΘΗΝΩΝ vs ΜΟΥΡ ΣΤΗΒΕΝΣ Α.Ε.

18/02/2019 21:45 Super League A 18/19 14 40'

Δημοτικό Γήπεδο Μελισσίων
Σάμου 21, Μαρούσι 151 26, Ελλάδα

Στον Αγώνα της 14ης Αγωνιστικής μεταξύ του ΔΙΚΗΓΟΡΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΘΗΝΩΝ και της ΜΟΥΡ ΣΤΗΒΕΝΣ Α.Ε. οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 58 – 65.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2 – 3, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι η ΜΟΥΡ ΣΤΗΒΕΝΣ ξεκίνησε καλύτερα με 5 σερί πόντους του Ανδρόνικου Σ., με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να τρέξουν, τους φιλοξενούμενους να παίζουν κλειστή άμυνα και τους αντιπάλους τους να είναι άστοχοι στα σουτ μέσης και μακρινής απόστασης με αποτέλεσμα το σκορ να είναι  2 – 9  στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια με καλές άμυνες  ο ΔΣΑ έτρεξε ένα σερί 11 – 5, με τις δύο ομάδες να προτιμούν σετ επιθέσεις, οι άμυνες ήταν καθαρές χωρίς επαφές  και η περίοδος έκλεισε με σκορ 13 – 14.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι άμυνες παρέμειναν ίδιες, με τον Χριστιανόπουλο Α. με 5 σερί πόντους του να βάζει μπροστά την ομάδα του για πρώτη φορά, με τα ποσοστά να πέφτουν  και το σκορ να είναι 18 – 18 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου ο Κοντοπυράκης Κ. κυριάρχησε στα επιθετικά ριμπάουντ δίνοντας δεύτερες και τρίτες επιθέσεις στην ομάδα του με αποτέλεσμα να πάρει προβάδισμα δύο κατοχών, με τις δύο ομάδες να συνεχίζουν να επιτίθενται με mid-range σουτ και τρίποντα αλλά ήταν άστοχες, με το ημίχρονο με ένα run 6 – 0 του ΔΣΑ να κλείνει με σκορ 27 – 24.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, οι οποίες συνέχισαν να παίζουν ομαδικό, ορθολογικό και ανταγωνιστικό μπάσκετ, με την ΜΟΥΡ ΣΤΗΒΕΝΣ να παίρνει διαφορά 9 πόντων από νωρίς στη τρίτη περίοδο αλλά οι αντίπαλοί της αντέδρασαν και με καλή κυκλοφορία της μπάλας και υπομονή επιθετικά μάζεψαν τη διαφορά και έκλεισαν τη περίοδο με σκορ 44 – 47. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες και από τις δύο πλευρές έβγαλαν μεγάλη ενέργια και πήγαν κυριολεκτικά neck and neck αλλά με την ομάδα της ΜΟΥΡ ΣΤΗΒΕΝΣ να καταφέρνει στις λεπτομέριες να διατηρίσει προβάδισμα 1 – 3 κατοχών με αποτέλεσμα να πάρει τελικά τη νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Καραμπάς Φ. με 17 και Χριστιανόπουλος Α. με 13 (3), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Ανδρόνικος Σ. με 24 (5) και Κοντοπυράκης Κ. με 17 πόντους αντίστοιχα.

MVP Αγώνα: Ανδρόνικος Σ.

Διαιτητές: Κωνσταντινόπουλος, Αμπελίδης