ΔΙΚΗΓΟΡΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΘΗΝΩΝ vs ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑ

08/01/2019 21:30 Super League A 18/19 7 40'

Στον Αγώνα της 7ης Αγωνιστικής μεταξύ του ΔΙΚΗΓΟΡΙΚΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΑΘΗΝΩΝ και της ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑΣ, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 64 – 68.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες ζώνης 2 – 3, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο έπαιξαν οργανωμένο μπάσκετ, είχαν καλό ρυθμό αλλά ήταν άστοχες στις τελικές τους προσπάθειες, με το σκορ να είναι 5 – 4 στα πρώτα 4 λεπτά. Στην συνέχεια οι άμυνες συνέχισαν να είναι πιεστικές και κλειστές αλλά οι παίκτες άρχισαν να προσαρμόζονται απέναντι στην ζώνη με τα ποσοστά να βελτιώνονται θεαματικά, ο Σπηλιωτόπουλος Α. σκόραρε 12 πόντους αλλά ο ΔΣΑ κατάφερε και πήρε προβάδισμα 2 κατοχών, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 23 – 18.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι άμυνες παρέμειναν ίδιες αλλά το τέμπο του αγώνα ανέβηκε, η ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑ με 5 γρήγορους πόντους ισοφάρισε ενώ στην συνέχεια με 2 σερί τρίποντα του Ζάγκα Α. και πολύ καλές επιλογές ολοκλήρωσε ένα εντυπωσιακό run 0 – 15, με το σκορ να είναι 23 – 33 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι έδειξαν σημάδια ανάκαμψης, βελτιώθηκαν και στις δύο πλευρές του γηπέδου, με τρίποντο του Χριστιανόπουλου Α. και 2 καλάθια του Παπαδάκου Λ. μείωσαν και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 32 – 39.

Στο 3ο Δεκάλεπτο ο ΔΣΑ γύρισε σε άμυνα man και με ένα γρήγορο 4 – 0 μείωσε σε μϊα κατοχή, ενώ στην συνέχεια βρίσκοντας συστηματικά τα ελεύθερα mid range και μακρινά σουτ κατάφερε να περάσει και μπροστά, με τους φιλοξενούμενους να βγαίνουν εκτός ρυθμού επιθετικά και το σκορ με τρίποντο του Παπαγιανόπουλου Ν. διαμορφώθηκε σε 46 – 45 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία και οι δύο ομάδες χαρακτηρίστηκαν από καλό μπάσκετ, καλά ποσοστά, έμειναν κοντά και εναλλάχθηκαν στο προβάδισμα, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 51 – 54.

Στο 4ο Δεκάλεπτο η ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑ μπήκε με καλύτερα πατήματα και πήρε διαφορά 2 κατοχών στο πρώτα δίλεπτο ενώ στην συνέχεια με 2 σουτ μέσης απόστασης ολοκλήρωσε run 1 – 8, ξαναπήρε διαφορά 10 πόντων και το σκορ με τρίποντο του Παπαγιανόπουλου Ν. έγινε 55 – 62 στα πρώτα 5 λεπτά. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα οι παίκτες και από τις δύο πλευρές έδειξαν μεγάλη μαχητικότητα και διάθεση, οι παίκτες του ΔΣΑ δεν άφησαν το παιχνίδι και με πρωταγωνιστή τον Κόλλια Κ. αργά αλλά σταθερά μείωσαν με το σκορ να διαμορφώνεται σε 64 – 66 με 30” και κατοχή για ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑ στην οποία οι φιλοξενούμενοι υπέπεσαν σε επιθετικό φάουλ με τελευταία κατοχή για ΔΣΑ στην οποία όμως και αυτός υπέπεσε σε λάθος, με αποτέλεσμα η ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑ να ξαναπάρει την κατοχή με 10” και με 2 εύστοχες βολές του Ρέππα Κ. διατήρησε το προβάδισμα και πήρε τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Κόλλιας Κ. με 16 και Παπαγιαννόπουλος Ν. με 13 (2), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Δεδούσης Π. με 14 και Σπηλιωτόπουλος Α. με 14 (1) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Ουσταμπασίδης, Ορφανός Ε.