ΔΙΚΗΓΟΡΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΘΗΝΩΝ vs FREZYDERM

07/05/2019 22:10 Play Off Major Super League 18/19 40'

Δημοτικό Γήπεδο Μελισσίων
Σάμου 21, Μαρούσι 151 26, Ελλάδα

Στον Αγώνα των Playoff μεταξύ του ΔΙΚΗΓΟΡΙΚΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΑΘΗΝΩΝ και της FREZYDERM, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 73 – 67.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες ζώνης, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο προτίμησαν οργανωμένες και μεγάλες επιθέσεις, έδειξαν υπομονή και γύρισαν την μπάλα, με το σκορ να είναι 12 – 8 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου οι φιλοξενούμενοι με ανέβασαν ταχύτητα και έκαναν ένα εντυπωσιακό run 3 – 11, με τους αντιπάλους τους να περιορίζονται σε στατικά σουτ και να βλέπουν την περίοδο να κλείνει με σκορ 15 – 19.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων οι οποίες συνέχισαν να παίζουν δυνατό, οργανωμένο και ανταγωνιστικό μπάσκετ, ενώ παράλληλα παρέμειναν κοντά στο 2ο Δεκάλεπτο και ανέβασαν σημαντικά τα ποσοστά τους, με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 31 – 35, ενώ στο 3ο Δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαν κυριολεκτικά neck and neck, εναλλάχθηκαν στο προβάδισμα και άρχισαν να πιέζουν και για αιφνιδιασμούς με το σκορ να διαμορφώνεται σε 46 – 46 στο τέλος της περιόδου.

Στο τελευταίο Δεκάλεπτο και οι δύο αντίπαλοι και πάλι ποιοτικό μπάσκετ, με τους παίκτες της FREZYDERM να δείχνουν μεγάλη μαχητικότητα έχοντας ως πρωταγωνιστές τους Γκοτζή Ν. και Χαριτόπουλο Δ. αλλά και οι παίκτες του ΔΣΑ με εξαιρετική παραγωγή από assist και ομαδικό παιχνίδι έμειναν κοντά με το σκορ να διαορφώνεται σε 56 – 56 με 5′, 61 – 60 με 3′ και 65 – 60 με 2′ για λήξη. Στα τελευταία 2 λεπτά του αγώνα παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι παρουσίασαν εμφανή σημάδια κόπωσης, σε αντίθεση με τους αντιπάλους τους οι οποίοι διατήρησαν μία σταθερή διαφορά 2 κατοχών έως το τέλος με αποτέλεσμα να πάρουν τελικά την Νίκη.

Διαιτητές: Τηγάνης Ι., Δελδήμος Β.