ΔΙΚΗΓΟΡΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ vs ΔΙΚΗΓΟΡΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΘΗΝΩΝ

21/05/2019 22:10 Cup B 18/19 40'

Δημοτικό Γήπεδο Μελισσίων
Σάμου 21, Μαρούσι 151 26, Ελλάδα

Στον Αγώνα των Playoff μεταξύ του ΔΙΚΗΓΟΡΙΚΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΠΕΙΡΑΙΑ και του ΔΙΚΗΓΟΡΙΚΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΑΘΗΝΩΝ, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 44 – 68.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο επέλεξαν γρήγορο τέμπο και επιθέσεις, έτρεξαν σε αιφνιδιασμούς αλλά οι φιλοξενούμενοι ευνοήθηκαν σαφώς από αυτό το τέμπο, οι γηπεδούχοι έμειναν χωρίς καλάθι για 3′ και το σκορ έγινε 4 – 9 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου ο ρυθμός ίδιος, ο ΔΣΠ συνέχισε να αντιμετωπίζει επιθετικό πρόβλημα, σε αντίθεση με τους αντιπάλους του οι οποίοι με πολυπρόσωπη επιθετική παραγωγή ανέβασαν το προβάδισμα σε διψήφια επίπεδα και η περίοδος έκλεισε με σκορ 4 – 18.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, οι οποίες συνέχισαν να παίζουν καθαρό, ελεύθερο και χωρίς σκοπιμότητες μπάσκετ, με τους παίκτες του ΔΣΠ να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος, με πρωταγωνιστή τον Σκαρίμπα Ε. βελτιώθηκαν επιθετικά, κέρδισαν το επιμέρους σκορ της 2ης περιόδου αλλά παράλληλα δεν κατάφεραν να κοντρολλάρουν το παιχνίδι και να μειώσουν σε κανένα σημείο του αγώνα και τους παίκτες του ΔΣΑ να διατηρούν μία σταθερή απόδοση και με ομαδικό παιχνίδι και καλή παραγωγή από assist διατήρησαν μία διαφορά ασφαλείας 10+ πόντων έως το τέλος και πήραν τελικά την Νίκη.

Διαιτητές: Μακρής, Μαρίνος