03/12/2018 21:00 Super League A 18/19 6 40'

Δ.Σ. Πειραιά1309101244
Moore0713141751

Καλλιθέας
Lamprou Katsoni 12, Kallithea 176 74, Greece

Την παρθενική της νίκη πέτυχε η ομάδα της Mour  Stevens το βράδυ της Δευτέρας 03/12 στο κλειστό της Λ. Κατσώνη απέναντι στην ομάδα του Δ.Σ.Π, η οποία πάλεψε ισάξια και εκείνη μέχρι το τέλος για την νίκη. Ο αγώνας ήταν ντέρμπι αλλά οι μικρές και συνάμα ουσιαστικές λεπτομέρειες έκριναν το αποτέλεσμα.

Το 1ο δεκάλεπτο ξεκίνησε και το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο, με τις 2 ομάδες να πηγαίνουν κοντά στο σκορ και να προσπαθούν να επιβάλλουν η κάθε μια τον ρυθμό της. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν λίγο πιο αποτελεσματικά στην επίθεση βασιζόμενοι κυρίως στις ατομικές ενέργειες τόσο του Γκιουλιστάνη αλλά και του Παπαθανασίου, ενώ οι φιλοξενούμενοι ακολουθούσαν συνεχώς στο σκορ χάρις την βοήθεια κυρίως του Κοντοπυράκη. Έτσι το τελείωμα του δεκαλέπτου βρήκε τους δικηγόρους να προηγούνται με 13 – 07.

Στη 2η περίοδο οι παίχτες της Μουρ Στήβεν μπήκαν πιο συγκεντρωμένα στην άμυνα και αφού ροκανισαν αμέσως την εις βάρους τους διαφορά, πήραν το προβάδισμα παίζοντας πολύ στοχευμένα στην επίθεση δίνοντας σχεδόν όλες τις μπάλες στον φορμαρισμένο Κοντοπυράκη  οποίος πέτυχε τους 11 από τους 20 πόντους της ομάδας του σε αυτήν την περίοδο. Οι γηπεδούχοι κάπου τα βρήκαν σκούρα και η καλή άμυνα των αντιπάλων τους δεν τους έδινε το δικαίωμα να σκοράρουν με ατομικές ενέργειες όπως στην προηγούμενη περίοδο. Παρ´ όλα αυτά το σφύριγμα της λήξης του ημιχρόνου τους βρήκε να προηγούνται με το όχι και τόσο παραγωγικό 22 – 20.

Στην 3η περίοδο οι φιλοξενούμενοι ξαναμπήκαν πιο δυνατά έχοντας βρει το αδύνατο σημείο της αντίπαλης άμυνας και χτυπούσαν κυρίως μέσα στο ζωγραφιστό έχοντας τον Ζελάγια και τον Καρδιακίδη σε καλή κατάσταση με τον 2ο να βοηθάει την ομάδα του πετυχαίνοντας 2 εύστοχα τρίποντα. Οι παίχτες του Δ.Σ.Π δυσκολεύονταν παρά πολύ να σπάσουν την αντίπαλη άμυνα και για αυτό προσπαθούσαν μέσω του αιφνιδιασμού να ανακτήσουν το προβάδισμα έχοντας σε καλή κατάσταση τον Κυνηγάκη. Το τέλος του δεκαλέπτου όμως βρήκε την ομάδα της Mour Stevens να προηγείται με 32 – 34.

Στην 4η περίοδο και οι 2 ομάδες τα έδωσαν όλα για την νίκη. Αρχικά οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν το προβάδισμα έστω και δύσκολα με τους Κολοκοτρώνη και των Σπυρίδων να σκοράρουν κυρίως από την γραμμή της φιλανθρωπίας. Οι γηπεδούχοι δεν παρατούσαν τον αγώνα και πάλευαν για κάθε μπάλα τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση. Περίπου στο 35’ οι φιλοξενούμενοι προηγούνταν με 39 – 45  εκμεταλλευόμενοι  στο έπακρο τον επιθετικό οίστρο του Ζελάγια. Οι παίχτες του Δ.Σ.Π έκαναν μια τελευταία προσπάθεια για την ανατροπή αλλά η ψυχραιμία των παιχτών της Mour Stevens από την γραμμή των ελεύθερων βολών τους έδωσε την νίκη με σκορ 44 – 51.

Για τους νικητές εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Κοντοπυράκης 23 πόντους και 24 ριμπάουντ, ενώ για την ομάδα του Δ.Σ.Π βοήθησε παρά πολύ ο Σκαρίμπας με 16.

Διαιτητές : Γερουλάνος, Μαυρομανωλάκης