ΔΙΚΗΓΟΡΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ vs ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑ Α.Ε.

15/03/2018 21:00 Cup B 17/18 40'

Καλλιθέας
Lamprou Katsoni 12, Kallithea 176 74, Greece

Σε ένα παιχνίδι για γερά νευρά που διεξίχθει στο κλειστό της Καλλιθέας ο Δ.Σ. Πειραιά πήρε δίκαια τη πρόκριση απέναντι στην Ολυμπιακή ζυθοποιία με ανατροπή στα τελευταία τρία λεπτά με σκορ 62-56.

Το ματς ξεκίνησε κάπως νωθρά και για τις δύο ομάδες που προσπαθούσαν να βρουν τα πατήματα τους και να ζεσταθούν, κάνωντας όμως πολλά λάθη στην επίθεση ξόδεψαν το πρώτο πεντάλεπτο έχοντας σκοράρει μόλις 11 πόντους και οι δυο μαζί. Οι φιλοξενούμενοι κατάφερνα να πάρουν ένα μικρό προβάδισμα 5 πόντων 3 λεπτά πριν το τέλος όμως ο Δ.Σ. Πειραιά κυρίως με τις διυσδίσεις του Γκιουλιστάνη ψαλίδισε τη διαφορά. Το δεκάλεπτο τελείωσε εντυπωσιακά με τον Γιοβάνη να πετυχαίνει καλάθι με την εκπνοή του χρόνου και να δίνει προβάδισμα δύο πόντων στην ομάδα του 8-10.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έλεγξαν το ρυθμό του παιχνιδιού κρατώντας ένα σταθερό προβάδισμα 5 πόντων στη μεγαλυτερη διάρκεια του δεκαλέπτου. Οι γηπεδούχοι τα βρήκαν σκούρα με την άμυνα ζώνης της Ολ. Ζυθοποιίας και έτσι μη μπορώντας να βρούν διαδρόμους προς το καλάθι εγκλωβίστικαν επιθετικά κάνωντας πολλά λάθη. Έτσι τελείωσε ένα κακό πρώτο ημίχρονο και για τους δύο με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται 22-26 έχοντας κάνει όμως 8 λάθη.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ολυμπιακή ζυθοποιία ξεκίνησε πολύ δυνατά και πραγματοποίησε το καλύτερο δεκάλεπτο επιθετικά προηγούμενη ακόμα και με 13 πόντους, έχοντας σαν αιχμή του δόρατος τον Μεγαλοοικονόμου αλλα και τον Μπέκο ο οποίος έβαλε τους μισούς ποντους της ομάδας του σε αυτη την περίοδο. Οι γηπεδούχοι εμφανώς επηρεασμένοι απο την αστοχία τους ήταν νευρικοί στην επίθεση και με πολλά λάθη το μόνο που κατάφεραν ήταν να κρατήσουν τη διαφορά σε λογικά επίπεδα. Έτσι τελείωσαν το τρίτο δεκάλεπτο πίσω στο σκορ 36-43.

Η τελευταία περίοδος ήταν η πιο συναρπαστική και αυτή που έκρινε το ματς. Ο Δ.Σ. Πειραιά άσκησε πίεσε στην περισότερη διάρκεια στο μισό γήπεδο αναγκάζοντας τον αντίπαλο σε παιδαριώδη λάθη και σε συνδιασμό με την ολιγωρία της Ολ. Ζυθοποιίας στην άμυνα κατάφερε να ψαλιδίσει την διαφορά κάνοντας την ολική επαναφορά 3 λεπτά πριν το τέλος με τις δύο έυστοχες βολές του Σκαρίμπα. Η φιλοξενούμενοι αντέδρασαν με τους Διαμαντόπουλο και Γιοβάνη να συνεργάζονται πολύ ωραία παίρνοντας εκ νέου το προβάδισμα. Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη καθώς οι γηπεδούχοι ήταν πιο ψύχραιμοι στα τελειώματά τους παίρνοντας έτσι μια διαφορά 6 πόντων ένα λεπτό πριν το τέλος και δίνοντας τέλος στις ελπίδες της Ολ. Ζυθοποιίας για πρόκριση στη συνέχεια της διοργάνωσης.

Για την Ομάδα του Δ.Σ. Πειραιά καλύτερος ήταν ο Σκαρίμπας με 25π. Για τους φιλοξενούμενουε ξεχώρισε ο Γιοβάνης με 15π.

Δηλώσει παιχτώνπροπονητών

ΜΥΡΙΛΛΟΣ Ν. (παίχτης Δ.Σ. Πειραιά)

‘’Δεν παίξαμε καθόλου καλή άμυνα για τρια δεκάλεπτα. Στο τέλος όμως ξυπνήσαμε στην άμυνα. Ο κόουτς Παπαδάκης μας έσωσε, τρώγαμε μόνο δύσκολα καλάθια και έτσι γυρίσαμε ένα παιχνίδι απο το-13.’’