14/01/2019 21:00 Super League A 18/19 9 40'

Δ.Σ. Πειραιά1217131557
FlexFin1513161559

Καλλιθέας
Lamprou Katsoni 12, Kallithea 176 74, Greece

Μια σημαντική νίκη πήρε η ομάδα της Flexfin το βράδυ της Δευτέρας 14/01 στο κλειστό της Καλλιθέας και μάλιστα εκτός έδρας απέναντι στην αποδυναμωμένη ομάδα του Δ.Σ.Π. Οι γηπεδούχοι αν και με παρά πολλές απουσίες βασικών παιχτών, έδωσαν τα πάντα για την νίκη μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο, αλλά η ευστοχία των φιλοξενούμενων σε καίρια σημεία του αγώνα έπαιξε σημαντικό ρόλο στην επίτευξη της νίκης για εκείνους.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τους παίχτες της Flexfin να μπαίνουν πιο δραστήριοι στο γήπεδο με διάθεση να τρέξουν στο  transition, ενώ αρκετά σημαντικό ήταν το γεγονός πως είχαν και αρκετά υψηλά ποσοστά ευστοχίας από την περιφέρεια. Η καλή τους αμυντική λειτουργία και τα εύκολα καλάθια από τον Μοσχακλαΐδη και τον Ματθαίο τους έβαλε μπροστά στο σκορ με 4 – 10. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό στην επίθεση και με το τρίποντο του Μύριλλου και ένα δίποντο από τον Ξυλαρδιστό κατάφεραν να μειώσουν στο τελείωμα της περιόδου σε 12 – 15.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο αγώνας έγινε αμφίρροπος. Καλές άμυνες και από τις 2 ομάδες και οι παίχτες του Δ.Σ.Π με την βοήθεια του Γαγανάκη και του Κωλέττη έφεραν το  ματς στα ίσα σε 16 – 16. Στην συνέχεια όμως οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν το παιχνίδι τους στην επίθεση και έτσι με τα καλάθια του Ματθαίου αλλά και με τα τρίποντα του ερχόμενου από τον πάγκο Κελαϊδίτη πήραν μια διαφορά 6 πόντων με το σκορ να είναι 20 – 26. Από εκείνο όμως το σημείο οι γηπεδούχοι με την είσοδο του Σκαρίμπα έγιναν πιο απειλητικοί και με συνεχόμενους πόντους κατάφεραν στην λήξη του ημιχρόνου να ανακτήσουν το προβάδισμα με το σκορ να είναι 29 – 28.

Στην 3 περίοδο το ματς συνέχιζε να είναι derby. Οι δικηγόροι συνέχισαν να παίζουν αρκετά καλύτερα ιδιαίτερα στην επίθεση και με την βοήθεια του Γαγανάκη, του Νάκου και του Ξυλαρδιστού πήραν και μια διαφορά 6 πόντων λίγο πριν το 28’. Οι φιλοξενούμενοι συνέχιζαν να είναι κοντά στο σκορ αλλά η κακή τους άμυνα έδινε το δικαίωμα στους αντιπάλους τους να βρίσκουν σχετικά εύκολα το δρόμο προς το καλάθι τους. Προς το τέλος όμως της περιόδου με μια αντεπίθεση με πρωταγωνιστή τον Κελαϊδίτη κατάφεραν και πήραν το προβάδισμα με το σκορ να είναι 42 – 44.

Στην τελευταία περίοδο και οι 2 ομάδες τα έδωσαν όλα για την νίκη. Αρχικά οι παίχτες της Flexfin παίζοντας εξαιρετικά κάτω από την ρακέτα κυρίως με τον Μπερτσάτο, τον Μοσχακλαΐδη και τον Κελαϊδίτη είχαν το πάνω χέρι στο σκορ με 44 – 50. Στην συνέχεια έπαιξαν ακόμα πιο επιθετικά στην άμυνα και αυτό τους έδωσε μια διαφορά 10 πόντων περίπου 3 λεπτά πριν την λήξη του αγώνα. Και εκεί που νομίζαμε πως το ματς είχε τελειώσει οι γηπεδούχοι κάνοντας ένα σερί 10 – 2 κυρίως με την βοήθεια του Ξυλαρδιστού και του Σκαρίμπα έφεραν το ματς στο καλάθι. Στην τελευταία φάση έναν επιθετικό ριμπάουντ του αρχηγού Σκαρίμπα τον πήγε στην γραμμή του φάουλ, αλλά η κούραση δεν του επέτρεψε να ολοκληρώσει την ανατροπή και έτσι η ομάδα της Flexfin έφυγε με το διπλό με το τελικό σκορ να είναι 57 – 59.

Για τους νικητές εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Κελαϊδίτης με 20 πόντους (4 τρίποντα), ενώ για την ομάδα του Δ.Σ.Π πολύ καλοί ήταν ο Σκαρίμπας με τον Ξυλαρδιστό που πέτυχαν 16 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές : Καρούντζος, Αρφάρα

Δηλώσεις Παιχτών – Προπονητών :

Κωλλέτης Ιωάννης (Παίχτης Δ.Σ.Π) : “Ήμασταν με πολλές ελλείψεις σήμερα. 7 άτομα προσπαθήσαμε, παλέψαμε, τα δώσαμε και οι 7 όλα. Καλή συνέχεια στα παιδιά. Ευελπιστώ σε μια καλύτερη συνέχεια για την ομάδα μου.”