19/11/2018 21:00 Super League A 18/19 2 40'

Δ.Σ. Πειραιά1910091250
UCI1613201665

Καλλιθέας
Lamprou Katsoni 12, Kallithea 176 74, Greece

Το 3/3 έκανε η ομάδα της UCI με τη νίκη της με 65-50 στην έδρα της ομάδας του Δικηγορικού Συλλόγου Πειραιά. Παρά το γεγονός ότι ήταν μόλις 5 οι παίκτες  της UCI κατάφεραν να πάρουν την σπουδαία νίκη χάρη στην καλή τους στρατηγική, την άμυνα ζώνης, το αργό σχετικά τέμπο με τρέξιμο μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις και τα  λίγα λάθη! Αντίθετα ο Δ.Σ.Πειραιά  δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τις απουσίες των αντιπάλων του, έπρεπε σίγουρα να πιέσει παραπάνω και να πάει το ματς στην ενέργεια, αντιθέτως ακολούθησε το τέμπο των αντιπάλων του, ήταν άστοχος στο 2ο ημίχρονο από την περιφέρεια και μοιραία έκανε την 3η του ήττα στη φετινή σεζόν!

Πιο ζεστά ξεκίνησε το Δ.Σ.Πειραιά την αναμέτρηση. Με τους Κυνηγάκη και Κοντογιάννη να σκοράρουν και την UCI να είναι άστοχη στην επίθεση ο Δ.Σ.Π πήρε μικρό προβάδισμα με 4-0. Η UCI πέτυχε το πρώτο καλάθι της στο 6.54’ με τον Στρατηγαρέα (κέρδισε και φάουλ) και στις επόμενες 4 επιθέσεις σκόραρε από 3 πόντους (Στρατηγαρέας και Διορέλης Α. καλάθια και φάουλ και Νταλαμπίρας 2 τρίποντα)! Έτσι πήρε κεφάλι στο σκορ (8-12), πριν ο Δ.Σ.Πειραιά πάρει «φωτιά» από την περιφέρεια και με τρίποντα των Ξυλαρδιστό και Καρδαρά (*2) ξανά πάρει το προβάδισμα με 19-16 στη λήξη του δεκαλέπτου.

Η UCI πέρασε την μπάλα μέσα στη ρακέτα στο 2ο δεκάλεπτο με τους Διορέλη Κ. & Θ. και Φιλίππου να σκοράρουν. Ο Δ.Σ.Π. με τον Γκιουλιστάνη να έχει 2/2 τρίποντα και των Σκαρίμπα να σκοράρει 2 δίποντα με ωραίες προσωπικές ενέργειες διατηρήθηκε μπροστά 27-24) με το ημίχρονο να βρίσκει τις 2 ομάδες ισόπαλες (29-29).

Έτσι το 2 ημίχρονο ξεκίνησε από την ίδια αφετηρία και για τις δύο ομάδες και να αναμένεται ένα μεγάλο ντέρμπυ. Όμως οι παίκτες της UCI είχαν αντίθετη άποψη. Όντας απολύτως συγκεντρωμένοι στην επίθεση γύρισαν όμορφα την μπάλα στο τρίτο δεκάλεπτο και με τον Φιλίππου να έχει 4/4 δίποντα στο διάστημα αυτό άρχισαν να χτίζουν μια διαφορά. Ο Δ.Σ. Πειραιά φαινότανε μπερδεμένος με τις πολλές αλλαγές σε πρόσωπα κάνοντας στην ουσία το πλεονέκτημα μου (12άδα) μειονέκτημα. Τα τρίποντα των Νταλαμπίρα και Στρατηγαρέα έφεραν για πρώτη φορά τη διαφορά στο +10 (35-45 και 38-48, ενδιάμεσα είχε μειώσει με τρίποντο ο Ξυλαρδιστός) με την UCI να ελέγχει το ματς!

Μάλιστα η διαφορά στις αρχές της 4ης περιόδου έφτασε τους 15 πόντους (38-53 και 41-56) με την UCI να παίρνει τελικά τη νίκη πιο εύκολα από ότι περίμενε.

Προφανώς και οι 5 παίκτες της UCI πρόσφεραν στη νίκη της ομάδας τους, με όλους να έχουν γεμάτη στατιστική.  Οι αφοί Διορέλη (Κωνστναντίνος & Αθανάσιος) μαζί με το  Φιλίππου κυριάρχησαν μέσα στο ζωγραφιστό, ενώ ο Νταλαμπίρας πέτυχε κρίσιμα τρίποντα, ξεκλειδώνοντας την άμυνα των Δικηγόρων . Καλύτερος όλων όμως ο Στρατηγαρέας, που δέχτηκε την περισσότερη πίεση από τους αντιπάλους και ανταπεξήλθε τόσο στο ρόλο του δημιουργού όσο και του εκτελεστή. Οι Σκαρίμπας, Καρδαράς και Γκιουλιστάνης οι καλύτεροι για το Δ.Σ.Πειραιά.

Διαιτητές : Μπερέτσος, Λάλας.

Δηλώσεις Παικτών/Προπονητών

Γαγανάκης Χαράλαμπος  (Παίκτης Δ.Σ.Πειραιά):

“Ήταν πιο καλή ομάδα, πιο δυνατή, έπαιξε με πιο πολύ πάθος, ίσως γιατί ήτανε μόνο 5 άτομα. Είναι απαράδεκτο για τη δική μας ομάδα, 12 άτομα να μην μπορούμε να πιέσουμε, να κουράσουμε και να φτάσουμε 15 πόντους διαφορά. Έτσι είναι το παιχνίδι, το διασκεδάσαμε τουλάχιστον. Καλή συνέχεια στους αντιπάλους.”

Νταλαμπίρας Ιωάννης  (Παίκτης UCI) :

” Ήμασταν καλή στην άμυνα, με ζώνη βέβαια καθώς ήμασταν λίγοι, μόλις 5. Κρατήσαμε δυνάμεις, παίξαμε με μυαλό δεν κάναμε πολλά λάθη. Ποντάραμε και στην αστοχία των αντιπάλων με την κλειστή ζώνη, δεν βάλανε τα σουτ. Ήταν καλό παιχνίδι, χωρίς προβλήματα, μια χαρά και με τους διαιτητές. Συγχαρητήρια και στα παιδιά, πάμε για το επόμενο παιχνίδι.”