Δ.Σ.ΑΘΗΝΩΝ – GRANT THORNTON

23/01/2016 17:45 League A 15/16 40'

Thetidos 6, Peristeri 121 35, Greece

Σε ένα παιχνίδι μεταξύ του ΔΣΑ και της GRANT THORNTON, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν μία άνετη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 48 – 64.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με περισσότερη ενέργεια και πιο καθαρό μυαλό στα πρώτα λεπτά κάνοντας ένα run 8-0. Στη πορεία της περιόδου οι γηπεδούχοι σιγά-σιγά βελτίωσαν τις επιλογές τους, και τα ποσοστά τους με την περίοδο τελικά να κλείνει με σκορ 13 – 17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και πάλι οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά και με καλύτερο ρυθμό επιθετικά με το σκορ να είναι 13 – 23 στα πρώτα 4 λεπτά. Στο δεύτερο μισό της περιόδου ο ΔΣΑ αντέδρασε, ανέβασε την ενέργεια του και τη συγκέντρωση του και στις δύο πλευρές του γηπέδου και μείωσε σε 2 κατοχές δυόμισι λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου, το οποίο όμως μετά από ένα επιθετικό ξέσπασμα της Grant Thornton με αιχμή τον Σταθόπουλο Β. έκλεισε με σκορ 24 – 34.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με καλά ποσοστά και μπήκαν με ενέργεια στο αστικό χώρο, με τη διαφορά όμως να κυμαίνεται στους 10 πόντους στα πρώτα λεπτά και το σκορ 32 – 38 στο πρώτο μισό της περιόδου. Στο δεύτερο μισό η γηπεδούχοι συνέχισαν να ψαλιδίζουν τη διαφορά και μιλούσαν σε μία κατοχή, όμως και πάλι οι αντίπαλοι τους με επιθετική αιχμή τον Σταθόπουλο Β., κατάφεραν και πήραν μια διαφορά τριών κατόχων με την περίοδο τελικά να κλείνει με σκορ 35 – 45.

Στη τελευταία περίοδο το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο με την Grant Thornton να συνεχίζει να έχει πιο καθαρές επιλογές επιθετικά, να είναι πιο συγκεντρωμένη αμυντικά και να διατηρεί μια διαφορά + 10 πόντων παίρνοντας τελικά μία άνετη νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μιντζιάς Α. με 21 (5) και Καραμπάς Φ. με 11, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Σταθόπουλος Β. με 15 (3) και Κωνσταντίνου Α. με 13 πόντους αντίστοιχα.