Δ.Σ.ΑΘΗΝΩΝ – MARI RECYCLING SA

28/01/2017 17:00 League A 16/17 40'

Σε έναν αγώνα μεταξύ του ΔΣΑ και της MARI RECYCLING SA, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τελικά την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 52 – 63.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, είναι οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2–3. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες μπήκαν με ενέργεια και καλό ρυθμό, ψάχνοντας τις σωστές τελικές επιλογές με το σκορ να είναι 9–5 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια και οι δύο ομάδες ζεστάθηκαν από την γραμμή των 3 πόντων, συνεχίζοντας να παίζουν καλό και καθαρό μπάσκετ και έχοντας εξαιρετικά ποσοστά με την περίοδο να κλείνει με σκορ 18 – 13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο με το καλημέρα οι γηπεδούχοι με εύστοχα σουτ μέσης απόστασης από τους Κόλλια Κ. και Παπαδάκο Λ., ανέβασε για πρώτη φορά το προβάδισμα στους 9 πόντους, με την Mari να προσπαθεί να ποστάρει τον Μυστιλόγλου Χ., αλλά να μην έχει καλό spacing, σε αντίθεση με τους αντιπάλους της οι οποίοι με εξαιρετική κίνηση μακριά από τη μπάλα διατήρησαν  προβάδισμα 3 κατοχών στα πρώτα 4 λεπτά. Κάπου εκεί παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να πιέζουν για αιφνιδιασμούς και βρίσκοντας εύκολα καλάθια μείωσαν με το σκορ να είναι 24 – 20 στα μισά της περιόδου. Στην συνέχεια οι παίκτες Mari συνέχισαν το run, βρίσκοντας καλό ρυθμό και με διαδοχικές assist του Μαντά Θ. μείωσαν και ισοφάρισαν, με το παιχνίδι να συνεχίζει σε πολύ καλό τέμπο, τις δύο ομάδες να μένουν κοντά παίζοντας όμορφο μπάσκετ και το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 32 – 33.

Στο τρίτο δεκάλεπτο με το καλημέρα και οι δύο ομάδες μπήκαν ζεστές, με καλά πατήματα και ποσοστά και παίζοντας καθαρές άμυνες man, αλλά με τους παίκτες Mari να συνεχίζουν να πιέζουν για αιφνιδιασμούς σε αντίθεση με τους παίκτες του ΔΣΑ οι οποίοι προτίμησαν τις οργανωμμένες επιθέσεις με το σκορ να είναι 38 – 40 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο δεύτερο μισό της περιόδου οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να επιβάλλουν τον γρήγορο ρυθμό και κατάφεραν να κάνουν ένα run 9–2, παίρνοντας προβάδισμα 9 πόντων, με τις άμυνες να δυναμώνουν στα τελευταία 2 λεπτά και η περίοδος να κλείσει με σκορ 49 – 40.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο από την αρχή οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο, αλλά οι παίκτες της Mari έδειξαν μεγαλύτερη διάθεση και μαχητικότητα στα ριμπάουντ (αμυντικά και επιθετικά) με αποτέλεσμα να ανεβάσουν το προβάδισμα στους 10+ πόντους και τους παίκτες του ΔΣΑ να αρχίζουν να παγώνουν στα μακρινα σουτ και να βλέπουν τους αντιπάλους τους να κυριαρχούν στο ζωγραφιστό, με το σκορ να είναι 43 – 52 στα μισά της περιόδου. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα ο ΔΣΑ έδειξε σημάδια ζωής, έβγαλε άμυνες, άσκησε press, έτρεξε σε αιφνιδιασμούς και μείωσε σε 6 πόντους με το σκορ όμως να είναι 49 – 59 με 2 λεπτά για λήξη. Στα τελευταία 2 λεπτά του αγώνα οι παίκτες του ΔΣΑ έδειξαν διάθεση και μαχητικότητα αλλά παράλληλα παρουσίασαν εμφανή σημάδια κόπωσης, με την Mari με μεγάλους πρωταγωνιστές και στις δυο πλευρές τους Μάντα Θ., Σπύρου Ι. και Μυστιλόγλου Χ., να καταφέρνει να διατηρήσει προβάδισμα 3+ κατοχών, παίρνοντας τελικά την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μιντζιάς Α. με 12 (2) και Κόλλιας Κ. με 10, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Μυστιλόγλου Χ. με 17 και Σπύρου Ι. με 16 (1) πόντους αντίστοιχα.