46 - 45

14/01/2017 15:30 League A 16/17 40'

Deree1211111246
Veto SA101581245

Σε έναν αγώνα μεταξύ του DEREE και της VETO, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν μια δύσκολη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 46 – 45.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2–3. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες παρουσιάστηκαν διστακτικές στα πρώτα λεπτά, αλλά στην πορεία οι παίκτες βρήκαν τα πατήματα τους και έψαξαν τις σωστές τελικές επιλογές με το σκορ να είναι 8–6 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια το παιχνίδι συνέχισε σε πιο γρήγορο τέμπο, με το Deree να κυκλοφορεί την μπάλα αλλά να περιορίζεται σε στατικά σουτ 3 πόντων και η περίοδος έκλεισε με σκορ 12 – 10.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε στον ίδο ρυθμό, με τους γηπεδούχους να συνεχίζουν να επιλέγουν σχεδόν αποκλειστικά τρίποντα, χωρίς όμως να έχουν καλά ποσοστά με αποτέλεσμα η Veto να μείνει κοντά στο σκορ (παρότι και αυτή δεν είχε καλές τελικές επιλογές και ποσοστά) με το σκορ να είναι 20 – 13 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να πιέζουν για αιφνιδιασμούς μετά από ριμπάουντ, με αποτέλεσμα να κάνουν ένα run  7–0 και να ισοφαρίσουν, με τους γηπεδούχους να συνεχίζουν να αντιμετωπίζουν πρόβλημα απέναντι στην ζώνη, οι αντίπαλοί τους να βρίσκουν συστηματικές λύσεις από τον Παπαγεωργίου Γ. και το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 23 – 25.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες μπήκαν με ενέργεια και καλά πατήματα στον αγωνιστικό χώρο, επιλέγοντας οργανωμένες επιθέσεις και έχοντας πολλές απόπειρες αιφνιδιασμών, αλλά με τα ποσοστά να παραμένουν χαμηλά και το σκορ να είναι 27 – 25 στα πρώτα 4 λεπτά. Κάπου εκεί η ομάδα του Deree άσκησε full press, με τον πρώτο λόγο να συνεχίζουν να έχουν οι άμυνες, η Veto να μείνει χωρίς καλάθι στα πρώτα 7 λεπτά, το Deree να βρίσκει διαδοχικές λύσεις (τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά) από τον Ραλλάκη Χ. με αποτέλεσμα να πάρει προβάδισμα 2 κατοχών, αλλά και πάλι οι φιλοξενούμενοι με ένα επιθετικό ξέσπασμα και διαδοχικούς αιφνιδιασμούς από τον Παπαγεωργίου Γ. ισοφάρισαν, με την περίοδο τελικά να κλείνει με σκορ 34 – 33.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο και πάλι το παιχνίδι σε φρενήρη ρυθμό, το Deree και πάλι σε full press (αλλά αυτή τη φορά οι παίκτες της Veto αντέδρασαν καλά) και το σκορ είναι 39 – 39 στα πρώτα 5 λεπτά. Στα τελευταία 5 λεπτά το παιχνίδι συνέχισε σε πολύ γρήγορο τέμπο, αλλά με την Veto να έχει μεγαλύτερη συγκέντρωση στις τελικές επιλογές της και να δείχνει μεγαλύτερη μαχητικότητα στα ριμπάουντ, με το Deree από την άλλη πλευρά να συνεχίζει να έχει πολύ άσχημα ποσοστά από την γραμμή των 3 πόντων, οι άμυνες να συνεχίζουν να έχουν πρώτο λόγο και το σκορ να είναι 43-43 με ένα λεπτό για λήξη. Στο τελευταίο λεπτό του αγώνα το Deree κατάφερε με εύστοχο τρίποντο του Πρίφτη Ι. να διαμορφώσει το σκορ σε 46 – 45 με 35” για λήξη και κατοχή για Veto, στην οποία οι φιλοξενούμενοι είχαν 2 ευκαιρίες να περάσουν μπροστά χωρίς όμως να ευστοχήσουν, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να διατηρήσουν το προβάδισμα και να πάρουν τελικά την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Πρίφτης Ι. με 16 (2) και Ραλλάκης Χ. με 13, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Παπαγεωργίου Γ. με 23 και Σιατράς Θ. με 8 πόντους αντίστοιχα.