Δ.Σ.ΑΘΗΝΩΝ – VETO

10/12/2016 15:30 League A 16/17 40'

Σε έναν αγώνα μεταξύ του ΔΣΑ και της VETO, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν και απέσπασαν τελικά την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 62 – 74.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2–3, ενώ στο επιθετικό κομμάτι η ομάδα της Veto μπήκε με περισσότερη συγκέντρωση, είχε διαδοχικές assist και κυριαρχώντας στο ζωγραφιστό ξεκίνησε με σκορ 2–8 στα πρώτα 2 λεπτά. Στην συνέχεια το παιχνίδι άρχισε να παίρνει πιο γρήγορο ρυθμό , με τον ΔΣΑ να συνεχίζει να βασίζεται σε βιαστικές επιλογές και στατικά μακρινά σουτ, αλλά να δυναμώνει την άμυνα του με το σκορ να είναι 5 – 10 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια η Veto συνέχισε να έχει καλύτερα πατήματα αλλά και ο ΔΣΑ άρχισε να βρίσκει ρυθμό στα μακρινά σουτ με αποτέλεσμα να μειώσει σε έναν πόντο, το γρήγορο τέμπο να ευνοεί τους γηπεδούχους και η περίοδος να κλείνει με σκορ 20 – 17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του ΔΣΑ ξεκινήσαν με εξαιρετικό Spacing και κυκλοφορία της μπάλας και έψαξαν τις ελεύθερες επιλογές, σε αντίθεση με τους παίκτες της Veto οι οποίοι μπήκαν χωρίς συγκέντρωση επιθετικά και έμειναν χωρίς καλάθι στα πρώτα 3+ λεπτά με αποτέλεσμα ο ΔΣΑ να πάρει προβάδισαμα 3 κατοχών πιέζοντας για αιφνιδιασμούς μετά από ριμπάουντ (με αιχμή τον Καραμπά Φ.) και το σκορ 29 – 22 στα μισά της περιόδου. Στην πορεία οι φιλοξενούμενοι έδειξαν σημάδια ζωής, έβγαλαν ενέργεια αμυντικά (βγάζοντας τους αντιπάλους τους από το ρυθμό τους), έδειξαν μαχητικότητα αλλά δεν βρήκαν συστηματικές λύσεις απέναντι στην κλειστή ζώνη των αντιπάλων με αποτέλεσμα το ημίχρονο κλείσει με σκορ 33 – 24.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Veto με το καλημέρα μπήκε με καλύτερα πατήματα από την αρχή στον αγωνιστικό χώρο, μείωσε σε 2 πόντους στα πρώτα 4 λεπτά έχοντας καλό ρυθμό και πολλές assist, αλλά κάπου εκεί οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με 5 διαδοχικούς πόντους του Χριστιανόπουλου Α. ανέβασαν και πάλι την διαφορά σε 3 κατοχές με το σκορ να είναι 43 – 35 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι γηπεδούχοι συνέχισαν το run και ανέβασαν το προβάδισμα στους 10+ πόντους, έχοντας πολύ καλό και χωρίς εγωισμό επιθετικό παιχνίδι, η Veto έχασε και πάλι το καθαρό μυαλό της, μέχρι τελευταία 2 λεπτά όπου με 2 σερί τρίποντα και ένα συνολικό run 9–0 μείωσε σε 6 πόντους με την περίοδο τελικά να κλείνει με σκορ 51 – 46.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο με το καλημέρα οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 3 πόντους, με τους γηπεδούχους να ξυπνάνε και με γκολ φάουλ του Μιντζιά Α. να ξεκολάνε επιθετικά αλλά τους παίκτες της Veto να συνεχίζουν να δείχνουν μαχητικότητα, να έχουν πολλές δεύτερες επιθέσεις από επιθετικά ριμπάουντ και να ισοφαρίζουν με εύστοχο τρίποντο του Χασομέρη Κ. και το σκορ να είναι 57 – 57 στα μισά της περιόδου. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα και οι δύο ομάδες σε άμυνες man, και οι δύο έδειξαν μεγάλη διάθεση και μαχητικότητα αλλά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να περάσουν μπροστά με διαδοχικά drives στου Σιάτρα Θ., οι γηπεδούχοι συνέχισαν να βασίζονται σε μακρινά σουτ και να μην ακουμπούν τη μπάλα στο low post, με αποτέλεσμα να δουν τους αντιπάλους τους να παίρνουν προβάδισμα 6 πόντων και το σκορ να είναι 60 – 65 με 2 λεπτά για λήξη. Στα τελευταία 2 λεπτά ο ΔΣΑ άσκησε press με παγίδες στο μισό, με την Veto όμως να αντιδρά καλά και να βρίσκει συστηματικές λύσεις από τον Σιάτρα Θ., διατηρώντας προβάδισμα 2+ κατοχών έως το τέλος του αγώνα και να παίρνοντας τελικά την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Χριστιανόπουλος Α. με 18 (2) και Στεφάνης Φ. με 14, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Δρούλιας Γ. με 21 (3) και Σιάτρας Θ. με 19 (3) πόντους αντίστοιχα.