Δ.Σ.ΑΘΗΝΩΝ – YOLO

21/11/2015 15:30 League A 15/16 40'

Σε ένα παιχνίδι μεταξύ του Δ.Σ. Αθηνών και της Yolo, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν μια άνετη νίκη με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 68-57.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι η ομάδα της Yolo ήταν νευρική στα πρώτα λεπτά, με βιαστικές επιθέσεις και παρότι στην συνέχεια της περιόδου βελτίωσε τις επιλογές της σημαδεύοντας το ζωγραφιστό (με καλά ποσοστά), δεν κατάφερε σε κανένα σημείο της περιόδου να περιορίσει τα αβίαστα λάθη. Ο ΔΣΑ από την άλλη πλευρά μπήκε με περισσότερη ενέργεια και πιο συγκεντρωμένος εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του αντιπάλου μετατρέποντας τα σε αιφνιδιασμούς και με καλή κυκλοφορία της μπάλας και τελικές επιλογές στο σετ, πήρε μια διψήφια διαφορά με το σκορ περιόδου να είναι 23-11.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με άμυνα 2-1-2 και κατάφεραν να βγάλουν άμυνες και να χαλάσουν τον ρυθμό του ΔΣΑ στις set επιθέσεις. Παρόλα αυτά οι άμυνες της Yolo δεν μετατράπηκαν σε αιφνιδιασμούς και οι set επιθέσεις συνέχισαν να είναι σχετικά στατικές και με αβίαστα λάθη. Αποτέλεσμα ήταν ο ΔΣΑ να βγάζει άμυνες και στην συνέχεια να έχει εύκολα καλάθια από αιφνιδιασμούς, κάτι που σε συνδυασμό με το press που εφάρμοσε στο 6:13”, ανέβασε την διαφορά μέχρι και τους 19 πόντους! Σκορ ημιχρόνου 38-26.

Στο δεύτερο ημίχρονο το γρήγορο τέμπο του παιχνιδιού διατηρήθηκε, με τον ΔΣΑ να συνεχίζει το press, να σκοράρει με αιφνιδιασμούς και γενικά να διατηρεί την συγκέντρωση του επιθετικά, με μοναδική εξαίρεση τα χαμηλά ποσοστά στα σουτ 3 πόντων (κάτι που ίσχυε σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού). Η ομάδα της Yolo από την άλλη πλευρά παρότι κατά διαστήματα περιόριζε την επιθετική παραγωγή του αντιπάλου, δεν κατάφερε σε κανένα σημείο του παιχνιδιού να βρει επιθετικό ρυθμό και να κάνει ένα run το οποίο και θα την έβαζε ξανά στον αγώνα.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μιντζιάς Α. με 20(2) και Καραμπάς Φ. με 15(1), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Καραμάνης Ν. με 20 και Χριστάκης Σ. με 11 πόντους αντίστοιχα.