Δ.Σ.ΠΕΙΡΑΙΑ – ΖΑΝΚΟ ΚΤΗΜΑΤΙΚΗ Α.Ε

04/12/2015 19:00 League B2 15/16 40'

Καλλιθέας
Lamprou Katsoni 12, Kallithea 176 74, Greece

Σε έναν αγώνα μεταξύ του Δ.Σ.ΠΕΙΡΑΙΑ και της ΖΑΝΚΟ ΚΤΗΜΑΤΙΚΗ Α.Ε, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 66-59.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2-3, ενώ στο επιθετικό κομμάτι στα πρώτα λεπτά και οι δύο ομάδες είχαν καλή κυκλοφορία της μπάλας, αλλά ήταν διερευνητικές απέναντι στην ζώνη με τις επιλογές τους να είναι κυρίως σουτ μέσης και μακρινής απόστασης. Στην πορεία της περιόδου η Zanko έβγαλε περισσότερη ενέργεια και στις δύο πλευρές του γηπέδου. Στο δεύτερο μισό και οι δύο ομάδες άρχισαν να επιτίθενται στο ζωγραφιστό, ενώ ο ΔΣΠ γύρισε την άμυνα του σε man. Σκορ δεκαλέπτου 12-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικές και χωρίς καθαρό μυαλό στα πρώτα λεπτά. Παρόλα αυτά σιγά σιγά η Zanko με πολύ καλή άμυνα και καλές επιλογές στο σετ, πήρε μια διαφορά 10+ πόντων στο τέταρτο λεπτό της περιόδου. Ο ΔΣΠ που μέχρι τότε δεν είχε ενέργεια, αντέδρασε, έβγαλε άμυνες, τις μετέτρεψε σε αιφνιδιασμούς και ψαλίδισε την διαφορά. Τρία λεπτά πριν την λήξη, οι γηπεδούχοι άλλαξαν την άμυνα σε Press με παγίδες με αποτέλεσμα να μειώσουν και άλλο με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 25-27.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι γύρισαν σε man, ενώ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με το καλημέρα, με τις δύο ομάδες να πάνε neck to neck στα πρώτα λεπτά. Στο τέταρτο λεπτό ο ΔΣΠ επανέφερε το Press, με αποτέλεσμα μετά από 2 λεπτά να περάσει μπροστά στο σκορ, αλλά η Zanko γύρισε πάλι σε κλειστή ζώνη 2-3 με αποτέλεσμα να χαλάσει τον ρυθμό των αντιπάλων και η τρίτη περίοδος να κλείσει με σκορ 42-42.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ΔΣΠ ξεκίνησε με Press με παγίδες και η Zanko με κλειστή ζώνη. Οι φιλοξενούμενοι και πάλι δεν αντιμετώπισαν το Press σωστά, με αποτέλεσμα να έχουν βιαστικές επιθέσεις και λάθη. Ο ΔΣΠ από την άλλη πλευρά απέναντι στην ζώνη συνέχισε να μην έχει ρυθμό και να επιλέγει κυρίως μακρινά σουτ με στατικές επιθέσεις. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να πάνε neck to neck, με την Zanko να έχει περισσότερη ενέργεια και μαχητικότητα από τον ΔΣΠ, ο οποίος κρατήθηκε επιθετικά από την εξαιρετική απόδοση του Σκαρίμπα Ε. Τρία λεπτά πριν το τέλος οι γηπεδούχοι πήραν διαφορά 2 κατοχών, την οποία και διατήρησαν (με εξαίρεση ένα εύστοχο τρίποντο από Zanko που μείωσε σε 2 πόντους, 30” πριν το τέλος) έως το τέλος του αγώνα παίρνοντας τελικά την νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Σκαρίμπας Ε. με 40 και Ξυλαρδιστός Ι. με 12, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Κώττης Ε. με 17 και Ζαμπετάκης Π. με 13 πόντους αντίστοιχα.