Δ.Σ.ΠΕΙΡΑΙΑ – ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΙΚΟ ΚΟΛΛΕΓΙΟ ΑΘΗΝΩΝ

10/01/2018 22:00 Super League A 17/18 40'

Στον Αγώνα μεταξύ του Δ.Σ.ΠΕΙΡΑΙΑ και του ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΙΚΟΥ ΚΟΛΛΕΓΙΟΥ ΑΘΗΝΩΝ, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν τελικά την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 63 – 61.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι το παιχνίδι είχε από την αρχή γρήγορο τέμπο με συνεχείς απόπειρες αιφνιδιασμών και από τις δύο ομάδες, με τα ποσοστά όμως να είναι χαμηλά, οι τελικές επιλογές βιαστικές και το σκορ 4 – 4 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο υπόλοιπο παρόλα αυτά το Κολλέγιο άρχισε να βρίσκει διαδοχικές λύσεις από αιφνιδιασμούς του Ψυρρή Σ. παίρνοντας προβάδισμα 2 κατοχών, με τον ΔΣΠ όμως να αντιδρά άμεσα και σημαδεύοντας ζωγραφιστό και επιλέγοντας περισσότερες οργανωμένες επιθέσεις βρήκε λύσεις, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 11 – 12.

Στο 2ο Δεκάλεπτο με το καλημέρα οι φιλοξενούμενοι με τρίποντο του Καραμπούλα Κ. και καλάθι του Ψυρρή Σ. έκαναν ένα mini run 5 – 0 και πήραν εκ νέου προβάδισμα 2 κατοχών, με τους αντιπάλους τους όμως να αντιδρούν και πάλι και με διαδοχικά καλάθια από assist έμειναν κοντά, με τις δύο ομάδες να συνεχίζουν να παίζουν ελεύθερο και καθαρό μπάσκετ και το σκορ να είναι 20 – 20 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι άμυνες άρχισαν να δυναμώνουν, ο αριθμός παρέμεινε πολύ γρήγορος, το κολλέγιο χαρακτηρίστηκε από πολλά κλεψίματα, ο ΔΣΠ από πολλά επιθετικά ριμπάουντ και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 26 – 26.

Στο 3ο Δεκάλεπτο με το καλημέρα με δύο καλάθια των Ψυρρή Σ. και Καραμπούλα Κ. το Κολλέγιο ανέβασε και πάλι την διαφορά σε 2 κατοχές, με τους γηπεδούχους να αρχίζουν να αντιμετωπίζουν πρόβλημα απέναντι σε οργανωμένη άμυνα και να μένουν χωρίς καλάθι για 2+ λεπτά ενώ παράλληλα χαρακτηρίστηκαν από αρκετά αβίαστα λάθη, με τους φιλοξενούμενους να συνεχίσουν έχουν πολλά κλεψίματα και να τροφοδοτούν εφοδιασμούς και με τρίποντο του Ψυρρή Σ. πήραν για πρώτη φορά πήραν προβάδισμα 3 κατοχών αλλά κάπου εκεί ο ΔΣΠ με 2 σερί άμυνες και καλάθια των Γκιουλιστάνη Κ. και Σκαρίμπα Ε. μείωσε σε 33 – 36 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια ο ΔΣΠ γύρισε σε άμυνα ζώνης 2 – 3, με το τέμπο να πέφτει ελεφρώς αλλά παράλληλα οι δύο αντίπαλοι να έχουν αρκετά αβίαστα λάθη και βιαστικές τελικές επιλογές, μένοντας όμως κοντά στο σκορ το οποίο ήταν 42 – 41 στο τέλος της περιόδου.

Στο τελευταίο Δεκάλεπτο από την αρχή και οι δύο ομάδες μπήκαν με καλά πατήματα και λύθηκαν επιθετικά, με τον ΔΣΠ να ξεκινάει με run 6 – 0 αλλά το Kολλέγιο απάντησε άμεσα και με 2 assist του Ψυρρή Σ. και 2 τρίποντα του Καραμπούλα Κ. (και συνολικό run 8 – 0) πέρασε μπροστά, με τις άμυνες να δυναμώνουν και να γίνονται πιο physical, τις δύο ομάδες σε σαφώς περισσότερες σετ επιθέσεις και το σκορ 53 – 54 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο υπόλοιπο οι παίκτες και από τις δύο πλευρές συνέχισαν να δείχνουν μεγάλη διάθεση και  μαχητικότητα, με τις δύο ομάδες να πάνε neck and neck, τους γηπεδούχους να κάνουν παγίδες στο μισό, αλλά τους φιλοξενούμενους να διατηρούν προβάδισμα μιας κατοχής και το σκορ να είναι 59 – 61 με 2 λεπτά για λήξη. Στα τελευταία 2 λεπτά οι δύο ομάδες συνέχισαν δείχνουν να βγάζουν μεγάλη ενέργεια αμυντικά και στα ριμπάουντ, με τις άμυνες να κυριαρχούν κυρολεκτικά και μετά από κλέψιμο και καλάθι του Νινόπουλου Θ. το σκορ διαμορφώθηκε σε 61 – 61 με 50” για λήξη. Στο τελευταίο λεπτό του αγώνα και οι δύο αντίπαλοι είχαν ευκαιρίες να πάρουν το παιχνίδι αλλά με 2 εύστοχες βολές του Σκαρίμπα Ε. ο ΔΣΠ πήρε προβάδισμα 2 πόντων, με την ομάδα του Κολλεγίου να έχει την τελευταία κατοχή με 11” για λήξη στην οποία ο Ψυρρής Σ. επιχείρησε σουτ 3 πόντων όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατήρι με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να πάρουν τελικά την Νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Σκαρίμπας Ε. με 29 και Νινόπουλος Θ. με 11, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Καραμπούλας Κ. με 29 (4) και Ψυρρή Σ. 18 (1) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Μπούκας, Αθανασόπουλος

Παναγόπουλος Αποστόλης (Coach ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΙΚΟY ΚΟΛΛΕΓΙΟY ΑΘΗΝΩΝ)