Δ.Σ. Πειραιά121391246
Σ.Υ.Τ.Α.1011181352

Καλλιθέας
Lamprou Katsoni 12, Kallithea 176 74, Greece

Σε ένα παιχνίδι μεταξύ του Δικηγορικού Συλλόγου Πειραιά και της ΣΥΤΑ, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 46-52.

Στο πρώτο δεκάλεπτο γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2-3. Στο επιθετικό κομμάτι ο ΔΣΠ παρουσιάστηκε πιο συγκεντρωμένος από την αρχή, έχοντας υπομονή και καθαρές επιλογές, ενώ η ΣΥΤΑ παρουσιάστηκε βιαστική και χωρίς ρυθμό στις σετ επιθέσεις της. Το αποτέλεσμα ήταν οι γηπεδούχοι να πάρουν μια διαφορά δύο κατόχων, στο πρώτο μισό της περιόδου, αλλά με τους φιλοξενούμενους να αντιδρούν και με ένα mini run στα τελευταία λεπτά να μειώσουν και να κλείσουν την περίοδο με σκορ 12-10.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνεχίστηκε στο ίδιο τέμπο, με τις δύο ομάδες να επιλέγουν σετ επιθέσεις και έχοντας καθαρό μυαλό και καλό ρυθμό να πηγαίνουν neck to neck στο σκοράρισμα. Παρόλα αυτά ο Δ.Σ.Π στα μισά της περιόδου άλλαξε την άμυνα του σε ζώνη 2 – 3 και συνέχισε να βγάζει ελαφρώς περισσότερη ενέργεια στον αγωνιστικό χώρο με αποτέλεσμα να πάρει μια διαφορά δύο κατόχων στα τελευταία λεπτά και να κλείσει το ημίχρονο με σκορ 25-21.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΣΥΤΑ μπήκε με περισσότερη ενέργεια και ανεβάζοντας το τέμπο του παιχνιδιού κατάφερε και έβγαλε άμυνες, τις μετέτρεψε σε αιφνιδιασμούς και πήρε μια διαφορά τριών κατόχων ενάμιση λεπτό πριν τη λήξη της περιόδου, η οποία έκλεισε με σκορ 34 – 39.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ΣΥΤΑ μπήκε στο γήπεδο πάλι πιο δυνατά με τους γηπεδούχους όμως να αλλάζουν την άμυνα τους σε full press με παγίδες. Το press στα πρώτα λεπτά δούλεψε οδηγώντας την ΣΥΤΑ σε βιαστικές επιθέσεις και λάθη. Παρόλα αυτά ο Δ.Σ.Π συνέχισε να έχει επιθετικό πρόβλημα απέναντι σε οργανωμένη άμυνα, με αποτέλεσμα η διαφορά να μένει σταθερά σε 2-3 κατοχές στα πρώτα τρία λεπτά. Στην πορεία της περιόδου η ΣΥΤΑ άρχισε σιγά-σιγά να προσαρμόζεται στην πίεση των αντιπάλων, να σπάει το press με σχετική ευκολία και να παίρνει μία διαφορά 10 πόντων στα τελευταία λεπτά, την οποία και διατήρησε έως το τέλος του αγώνα.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Γκιουλιστάνης Κ. με 17 και Σκαρίμπας Ε. με 17, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Καλαμπόκης Β. με 19 και χασάπης Α. με 14 πόντους αντίστοιχα.