14/12/2017 21:00 Super League A 17/18 40'

Δ.Σ. Πειραιά1023171565
Intersport1912181463

Καλλιθέας
Lamprou Katsoni 12, Kallithea 176 74, Greece

Στην 2η θέση της Super League A ανέβηκε η ομάδα του Δ.Σ.Π μετά την πολύ δύσκολη νίκη που πήρε στο νήμα, απέναντι στην πολύ καλή ομάδα της Intersport το βράδυ της 14/12 στο κλειστό Λάμπρου Κατσώνη στην Καλλιθέα.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τους δικηγόρους να μπαίνουν εξαιρετικά στο παρκέ και με πολύ ωραίο μπάσκετ άρχισαν να χτίζουν μια διαφορά που μέχρι περίπου το 4’ έφτασε στο +6 (8-2). Αρχικά αμυντικά με την ζώνη 3 – 2 έκλεισαν τους διαδρόμους προς το καλάθι τους και εν συνέχεια με τις ωραίες ενέργειες του Σκαρίμπα και του Μόσχου έπιασαν τους αντιπάλους τους στον ύπνο.  Βέβαια όσο ο χρόνος κυλούσε οι παίχτες της Intersport διάβαζαν καλύτερη την αντίπαλη άμυνα και άρχισαν να βρίσκουν λύσεις. Έτσι στο τελείωμα του δεκαλέπτου το σκηνικό είχε ολοκληρωτικά ανατραπεί και οι φιλοξενούμενοι πραγματοποιώντας ένα απίστευτο σερί 2 – 17 και με τον Πατάγια να οργιάζει στην επίθεση έκλεισαν την περίοδο προηγούμενοι με 10 – 19.

Στο 2ο δεκάλεπτο αρχικά οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να διευρύνουν και άλλο το προβάδισμα τους πετυχαίνοντας με το καλημέρα ένα 3ποντο με τον Μπέλλο. Όμως η συνέχεια ήταν και πάλι ανατρεπτική. Οι παίχτες του Δ.Σ.Π άκουσαν τις φωνές του coach Παπαδάκη και αφού σταμάτησαν την δημιουργία των αντιπάλων τους ανέτρεψαν το εις βάρος τους σκορ. Όλη η ομάδα άλλαξε εντελώς τρόπο παιχνιδιού, έγινε αρκετά πιο επιθετική και με πολύ ωραίες προσπάθειες από τον Ξυλαρδιστό στην αρχή και τον Σκαρίμπα στην  συνέχεια τελείωσαν το ημίχρονο έχοντας το προβάδισμα με 33 – 31.

Στο 3ο δεκάλεπτο το ματς ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό σε άμυνα και σε επίθεση και κατάφεραν να αυξήσουν την διαφορά που έφτασε στο + 5. Οι φιλοξενούμενοι όμως δεν τα παράτησαν και με ένα γρήγορο σερί 8 – 0, με 2 3ποντα από τον Μπέλλο και από τον Σακαρέλο Κ. ανέκτησαν το προβάδισμα με το σκορ να είναι 41 – 44. Από εκείνο το σημείο και μετά μέχρι να λήξει η περίοδος οι 2 ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο και στο τέλος οι γηπεδούχοι είχαν προβάδισμα με 50 – 49.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το ματς άλλαξε χέρια 2 φορές. Αρχικά οι γηπεδούχοι έκαναν το 52 – 49 με ένα 2ποντο του Μόσχου αλλά αμέσως οι φιλοξενούμενοι που γύρισαν σε man to man γύρισαν το ματς και με ένα 3ποντο του Σακαρέλου Κ. έφτασαν να προηγούνται 3 λεπτά πριν την λήξη του αγώνα με 56 – 63. Και εκεί που νομίσαμε ότι η ομάδα της Intersport θα έκανε την 3η νίκη της στο πρωτάθλημα, οι δικηγόροι βρήκαν το σθένος και την δύναμη και με ένα 3ποντο του Παπαθανασίου και με 5 πόντους του εξαιρετικού Σκαρίμπα κατάφεραν και γύρισαν το παιχνίδι και πήραν εκείνοι μέσα από τα χέρια των αντιπάλων τους το ροζ φύλλο του αγώνα με σκορ 65 – 63!

Για τους νικητές εξαιρετικός ήταν ο Σκαρίμπας που είχε 23 πόντους και 16 ριμπάουντ. Για την ομάδα της Intersport πολύ σπουδαία εμφάνιση έκανε ο Πατάγιας με 21 και ο Σακαρέλος Κ με 18 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές : Αναστασίου, Κονταράτος.

Δηλώσεις Παιχτών – Προπονητών :

Πασχάλης Μόσχος (Παίχτης Δ.Σ.Π) : “Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι. Πολύ καλά τα παιδιά. Έτσι ήρεμο χωρίς φωνές, χωρίς τσαντίλες , ωραίο μπασκετάκι. Ήμασταν λίγο πιο τυχεροί στο τέλος, βγήκαν και τα συστήματα και το πήραμε. Καλή συνέχεια και καλές γιορτές σε όλους.”

Σακαρέλος Κώστας (Παίχτης Intersport) : “Λοιπόν καλό παιχνίδι ήταν. Ωραία παίξαμε εμείς και τα παιδιά. Πολύ καλή ομάδα. Κρίμα που χάσαμε 2ο συνεχόμενο παιχνίδι στον πόντο γιατί πίστευα πως μπορούσαμε να το πάρουμε το παιχνίδι. Απλά κάνουμε κακές επιλογές στο τέλος. Δεν πειράζει, να μαζευτούμε όλοι να παίξουμε το μπάσκετ μας , να ευχαριστηθούμε και οι  νίκες θα έρθουν. ΄Καλή συνέχεια.”